Strona główna / Usługi / Poradnia leczenia stopy cukrzycowej

Poradnia leczenia stopy cukrzycowej

Opis

Czy cierpisz na cukrzycę? Dla diabetyków regularna walka z chorobą potrafi być naprawdę uciążliwa. Z ich schorzeniem lubią łączyć się też inne dolegliwości, niekiedy trudne do zauważenia, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju. Należy do nich zespół stopy cukrzycowej.

Czym jest zespół stopy cukrzycowej? Do głównych dwóch przyczyn jej powstania zalicza się uszkodzenie nerwów obwodowych oraz wystąpienie zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych na skutek utrzymującej się od dłuższego czasu hiperglikemii. Na rozwój stopy cukrzycowej mogą wpływać drobne urazy, infekcje powstałe na skutek użycia niezdezynfekowanego sprzętu podczas zabiegów kosmetycznych, nieprawidłowa pielęgnacja stóp, a także brak odpowiedniego leczenia cukrzycy. Schorzenie dotyka pacjentów leczących się zarówno na cukrzycę typu I jak i II.

Do głównych objawów stopy cukrzycowej należą:

 • zaburzenia czucia (pacjenci nie czują bólu np. podczas oparzenia czy zranienia stopy),
 • modzele, odciski i otarcia,
 • deformacja stopy,
 • zaburzenia potliwości, a co za tym idzie, wysuszenie skóry i skłonność do pęknięć, 
 • mrowienie i drętwienie stóp,
 • pieczenie i ból, 
 • skurcze,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • ograniczona ruchomość w stawach.

Jak zaradzić tym przykrym dolegliwościom? Oto kilka zasad odpowiedniej profilaktyki:

 1. Unikaj hiperglikemii stosując się do zaleceń swojego diabetologa i przestrzegając odpowiedniej diety.
 2. Nie pal!
 3. Noś wygodne i dobrze dopasowane obuwie.
 4. Używaj rajstop i skarpet wykonanych z naturalnych włókien.
 5. Nie chodź boso!
 6. Dbaj o stopy - dokładnie je myj, osuszaj i nawilżaj. To ważne, by je obserwować - sprawdzaj, czy nie pojawiły się rany czy zmiany skórne.
 7. Uważaj podczas obcinania paznokci - lepiej robić to na prosto, nie po łuku, bo wtedy łatwiej o zranienie. 
 8. Zarówno z punktem 6 jak i 7, a także z usuwaniem zrogowaciałego naskórka i dezynfekcją, może regularnie pomagać podolog. Został przeszkolony z wykonywania zabiegów odpowiednich dla diabetyków.

Powyższe zalecenia odnoszą się zarówno do cukrzyków, którzy zmagali się już z zespołem stopy cukrzycowej i chcą przeciwdziałać jego nawrotowi, jak i do diabetyków, których problem ten do tej pory omijał. To tylko kilka podstawowych rad. O więcej informacji warto spytać specjalistę współpracującego z poradnią stopy cukrzycowej. 

W trosce o aktualnych i przyszłych pacjentów, postanowiliśmy poszerzyć ofertę naszego Centrum o poradnię zespołu stopy cukrzycowej. W związku z tym, że leczenie, jak i profilaktyka wiążą się z szeregiem dziedzin medycyny, w skład naszego zespołu wchodzić będzie:

 • Diabetolog - lek. Agnieszka Woźnica - zapewni pacjentom opiekę diabetologiczną, będzie na bieżąco monitorować przebieg choroby i prowadzić przez cały proces leczenia kierując do odpowiednich specjalistów;
 • Chirurg naczyniowy - lek. Magdalena Biernacka - zaopiekuje się pacjentami z niedokrwieniem kończyn dolnych, stosując zabieg rewaskularyzacji, czyli poszerzenia i udrożnienia zwężonych naczyń;
 • Chirurg ogólny - lek. Zuzanna Korbecka - wesprze tych chorych, którzy zmagają się już z powikłaniami zespołu stopy cukrzycowej, zapewniając praktyczną pomoc przy leczeniu ran i owrzodzeń i doborze specjalistycznych opatrunków;
 • Ortopeda - dr n. med. Jacek Matysiakiewicz - udzieli konsultacji pacjentom z postępującymi zmianami kostno-stawowymi czy mikrozłamaniami charakterystycznymi dla zespołu stopy cukrzycowej;
 • Coach medyczny i Akupunkturzystka - lek. Joanna Czopek-Majewska - poprzez akupunkturę pomoże tym chorym, którzy cierpią na bóle neuropatyczne towarzyszące stopie cukrzycowej, a pacjentów palących poprowadzi przez proces zerwania z nałogiem w Poradni Antynikotynowej;
 • Podolodzy - mgr Michalina Jakubczak oraz mgr Filip Mielnik - zatroszczą się o odpowiednią higienę i pielęgnację stóp chorych poprzez zabiegi podologiczne dedykowane specjalnie dla nich; w naszej placówce w Świętochłowicach pod okiem mgra Filipa Mielnika można wykonać też indywidualne termoplastyczne wkładki do butów stanowiące profilaktykę przeciwurazową i odciążającą;

O tym, jak ważne dla cukrzyków jest zadbanie o zdrowie swoich kończyn, trafnie powiedziała lek. Magdalena Biernacka: „większości sytuacji zagrożenia kończyny można byłoby uniknąć, gdyby ktoś na początku wskazał drogę jaką iść”. Jesteśmy gotowi podjąć to wyzwanie - zapraszamy na konsultacje.

Specjaliści poradni stopy cukrzycowej udzielają konsultacji zarówno w placówce w Chorzowie jak i w Świętochłowicach.

lek. Agnieszka Woźnica

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Lekarz specjalista diabetologii i chorób wewnętrznych. Zatrudniona w Oddziale Chorób Wewnętrznych oraz Poradni Metabolicznej Mysłowickiego Centrum Zdrowia.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Chorzowie.


lek. Magdalena Biernacka

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Aktualnie zatrudniona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Systematycznie aktualizuje swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach, konferencjach i zjazdach naukowych organizowanych m.in. przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej.

Przyjmuje pacjentów w gabinetach w Chorzowie i Świętochłowicach.


lek. Zuzanna Korbecka

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W trakcie ostatnich lat specjalizacji z chirurgii ogólnej. Zatrudniona na stanowisku asystenta w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach.


dr n. med. Jacek Matysiakiewicz

Specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu z ukierunkowaniem na leczenie nowotworów kostnych i patologii kostno-stawowych. Obecnie starszy asystent na oddziale Leczenia Nowotworów Kostnych i Patologii Kostno-Stawowej w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dra Janusza Daaba w Piekarach Śląskich.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Chorzowie.


lek. Karolina Gramsz-Drzewiecka

Absolwentka Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie kończy kurs specjalizacyjny w dziedzinie neurologii. Zatrudniona na stanowisku młodszego asystenta w Oddziale Neurologii z Pododdziałem Udarowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Członek Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Uczestnik licznych kursów i staży z zakresu neurologii.

Przyjmuje pacjentów w gabinetach w Chorzowie i Świętochłowicach.


lek. Aleksandra Cyzowska

Absolwentka wydziału lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalista z zakresu neurologii z ukierunkowaniem na diagnostykę oraz kompleksowe leczenie zespołów bólowych kręgosłupa, bólów i zawrotów głowy, stanów po udarze mózgu oraz zaburzeń snu. Posiada certyfikat uprawniający do interpretacji badań polisomnograficznych, badań dopplerowskich tętnic szyjnych, elektroneurografii, certyfikaty w zakresie badań EDSS, SDMT, C-SSRS, PASAT, 9HPT, 12FWT, GCP.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Chorzowie.


lek. Maciej Olszewski

Absolwent Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie na kierunku Fizjoterapia. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Obecnie pracuje jako młodszy asystent na Śląskim Uniwersytecie Medycznym i jest zatrudniony na etacie rezydenckim w Klinice Neurologii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu.  Członek Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Uczestnik wielu kursów, warsztatów i sympozjów oraz autor publikacji z zakresu medycyny.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach.


lek. Joanna Czopek-Majewska

Akupunkturzystka, absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Ukończyła 1,5-roczne specjalistyczne szkolenie w dziedzinie leczenia akupunkturą, organizowane przez Polskie Towarzystwo Akupunktury. Jako dyplomowany coach specjalizuje się w coachingu medycznym, wspierając pacjenta w trudnym czasie choroby i powrotu do zdrowia.

Przyjmuje pacjentów w gabinetach w Chorzowie i Świętochłowicach.


mgr Michalina Jakubczak

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku kosmetologia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Posiada tytuł specjalisty podologii uzyskany w Akademii Podologii w Katowicach. Doktorantka i wykładowca akademicki w Katedrze Kosmetologii Wydziału Farmaceutycznego w Sosnowcu SUM w Katowicach. Prowadzi własną praktykę podologiczną w Tarnowskich Górach. Uczestniczka licznych szkoleń i kursów z zakresu podologii.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Chorzowie, zarówno dzieci jak i dorosłych.


mgr Filip Mielnik

Absolwent studiów magisterskich na kierunku Fizjoterapia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Posiada tytuł podologa uzyskany w Instytucie Kosmetologii Stosowanej TREMENTI w Chorzowie. Obecnie zatrudniony w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Repty" Górnośląskim Centrum Rehabilitacji im. Gen. Jerzego Ziętka. Specjalizuje się w korekcjach wad postawy, dysfunkcjach pourazowych oraz przewlekłych w obrębie stopy i stawu skokowego, a także leczeniem bólu stopy.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach, zarówno dzieci jak i dorosłych.


mgr Agata Bilińska

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Śląskiego oraz Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej. Swoją wiedzą dzieliła się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej, Medycznej oraz Ortopedii. Od wielu lat jest aktywnym, certyfikowanym Instruktorem Fitness, propagującym zdrowy tryb życia wśród kobiet oraz mężczyzn.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach, zarówno dzieci jak i dorosłych.


lic. Daria Gańczarska

Absolwentka dietetyki klinicznej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, inżynier biotechnologii, certyfikowany trener personalny. We współpracy z pacjentami kładzie duży nacisk na budowanie dobrych nawyków lifestylowych, które są niezbędne do trwałej poprawy zdrowia oraz sylwetki. Zwolenniczka kompleksowego podejścia do dbania o lepszą formę i samopoczucie.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w  Świętochłowicach.

Zakres usług

 • konsultacja diabetologiczna
 • konsultacja z zakresu chirurgii naczyniowej
 • konsultacja chirurgiczna
 • konsultacja ran trudno gojących się
 • konsultacja ortopedyczna
 • konsultacja neurologiczna
 • akupunktura
 • leczenie zespołu uzależnienia od nikotyny
 • konsultacja podologiczna
 • zabiegi podologiczne - stopa cukrzycowa
 • wizyta ze zrobieniem wkładek - dorośli
 • konsultacja dietetyczna
 • indywidualny jadłospis

Cennik

konsultacja diabetologiczna (pierwsza wizyta) lek. A. Woźnica200 zł
konsultacja diabetologiczna (kolejna wizyta) lek. A. Woźnica180 zł
konsultacja z zakresu chirurgii naczyniowej lek. M. Biernacka200 zł
konsultacja chirurgiczna lek. Z. Korbecka200 zł
konsultacja ran trudno gojących się lek. Z. Korbecka250 zł
konsultacja ortopedyczna dr n. med. J. Matysiakiewicz250 zł
konsultacja neurologiczna lek. K. Gramsz-Drzewiecka, lek. A. Cyzowska, lek. M. Olszewski200 zł
akupunktura pierwsza wizyta (45 min) (konsultacja, badanie, ustalenie wstępnego programu leczenia, zabieg akupunktury) lek. J. Czopek-Majewska200 zł
akupunktura kolejna wizyta (30 min) lek. J. Czopek-Majewska150 zł
konsultacja podologiczna mgr M. Jakubczak120 zł
stopa cukrzycowa - zabiegi mgr M. Jakubczak150 zł
konsultacja podologiczna mgr F. Mielnik130 zł
podstawowy zabieg podologiczny mgr F. Mielnik170 zł
komputerowe badanie stopy i chodu (platforma baropodometryczna; usługa dodatkowa przy wykonywaniu wkładki) mgr F. Mielnik150 zł
wizyta ze zrobieniem wkładek - dorośli mgr F. Mielnik370 zł
konsultacja dietetyczna mgr A. Bilińska180 zł
konsultacja dietetyczna lic. D. Gańczarska150 zł
indywidualny jadłospis wraz z suplementacją mgr A. Bilińska250 zł
indywidualny jadłospis wraz z suplementacją lic. D. Gańczarska200 zł

UMÓW WIZYTĘ

lub dowiedz się więcej

510809408
Rejestracja Online