Strona główna / Usługi / Chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa

Opis

Chirurg naczyniowy zajmuje się przeprowadzaniem diagnostyki naczyń chłonnych i krwionośnych. Są to zarówno badania podmiotowe, czyli wywiad chorobowy, jak i przedmiotowe, czyli fizykalne. Specjalista może dobrać nieinwazyjne metody leczenia naczyń, a także, jeśli te nie wystarczą, zakwalifikować i skierować osobę chorą do poddania się odpowiedniemu zabiegowi operacyjnemu, a następnie go przeprowadzić.

Schorzenia, które leczą flebolodzy, bywają bardzo uciążliwe w życiu codziennym pacjenta. Drętwienie kończyn, żylaki czy opuchlizna utrudniają poruszanie się. Natomiast drobne pajączki i większe teleangiektazje bywają źródłem kompleksów już w młodym wieku.

Skuteczną metodą radzenia sobie z żylakami jest skleroterapia, czyli ostrzykiwanie naczyń krwionośnych specjalnym preparatem obkurczającym ich ściany. Zabieg ten jest krótki (trwa do 20 minut) i nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Przed przeprowadzeniem skleroterapii chirurg upewni się, jaki przekrój i wydolność mają badane naczynia krwionośne, wykonując USG Doppler.

Alternatywą dla tradycyjnych metod usuwania żylaków jest metoda EVLT, czyli laserowe usuwanie żylaków. Polega na wprowadzeniu do światła niewydolnej żyły powierzchniowej specjalnego cewnika umożliwiającego emisję fal lasera. Prowadzi to do ablacji, czyli termicznego obkurczenia i zamknięcia naczynia. Taki sposób ma wiele zalet: nie pozostawia blizn, ryzyko powikłań jest znikome, podobnie jak dolegliwości bólowe po leczeniu, a powrót do codziennych zajęć nie zajmuje więcej niż 1-2 dni. Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja z chirurgiem naczyniowym oraz wykonanie badania USG Doppler.

Pacjentom cierpiącym na przewlekłą niewydolność żylną zaleca się leczenie osoczem bogatopłytkowym. Zawarte w nim składniki, pozyskane z krwi własnej pacjenta, w naturalny sposób pobudzają powstałe owrzodzenia i rany do regeneracji.

Kiedy udać się do chirurga naczyniowego?

Podstawowymi objawami problemów z wydolnością naczyń krwionośnych są skurcze i pieczenie kończyn, opuchlizna, mrowienie i drętwienie rąk i nóg oraz utrzymujące się uczucie ciężkości kończyn górnych i dolnych. Do chirurga naczyniowego warto udać się też z pajączkami i żylakami. Do mniej oczywistych symptomów chorób naczyń może należeć uporczywy kaszel, duszności i ostry ból za mostkiem, świadczące o zatorze tętnicy płucnej.

Najważniejsze schorzenia, które leżą w kompetencji chirurga naczyniowego to:

  • miażdżyca (w tym m.in. miażdżyca naczyń w kończynach dolnych, miażdżyca tętnic szyjnych) i choroby zapalne układu krążenia,
  • zespół stopy cukrzycowej,
  • zator tętnicy płucnej,
  • leczenie zwężeń i niedrożności tętnic, które mogą prowadzić do udarów,
  • tętniaki (m.in. przewlekłe, pęknięte, zapalne aorty piersiowej, brzusznej, naczyń trzewnych),
  • ostre i przewlekłe choroby żył (m.in. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, żylaki kończyn dolnych, niewydolność żył głębokich),
  • przewlekłe owrzodzenia żylne,
  • nowotwory układu naczyniowego,
  • choroba Buergera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń.

W naszym Centrum, zarówno w placówce w Chorzowie, jak i Świętochłowicach, w ramach specjalizacji z chirurgii naczyniowej przyjmują następujący specjaliści:

lek. Magdalena Biernacka

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Aktualnie zatrudniona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Systematycznie aktualizuje swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach, konferencjach i zjazdach naukowych organizowanych m.in. przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej.

Przyjmuje pacjentów w gabinetach w Chorzowie i Świętochłowicach.


dr n. med. Tomasz Cierniak

Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej oraz transplantologii klinicznej. Od 2010 roku pełni funkcję Starszego Asystenta Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obecnie w swojej pracy skupia się na zagadnieniach z zakresu chirurgii laparoskopowej, transplantacyjnej, a w szczególności naczyniowej, w tym na metodach minimalnie inwazyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych.

Przyjmuje pacjentów w gabinetach w Chorzowie i Świętochłowicach.


 

Terapia kompresyjna

Leczenie uciskowe (kompresja) prowadzi do poprawy objawów klinicznych danej jednostki chorobowej poprzez zastosowanie zewnętrznego ucisku. Jest on wywoływany przez takie produkty jak podkolanówki, pończochy czy rajstopy uciskowe albo odpowiednie bandaże - są to proste, bezpieczne i nieinwazyjne metody. Skuteczność ucisku zależna jest od powtarzalności oraz odpowiedniego stopniowania na poszczególne fragmenty kończyny.

Wskazania do leczenia kompresyjnego:

  • profilaktyka zakrzepicy żylnej u osób z niewielkim ryzykiem zakrzepicy, które są poddawane operacjom chirurgicznym
  • profilaktyka zakrzepicy żylnej u osób przebywających w pozycji przymusowej lub odbywających odległe podróże różnymi środkami transportu
  • zakrzepica żył głębokich - w ostrej fazie choroby jako leczenie wspomagające
  • po zakrzepicy żył głębokich (przewlekle) jako profilaktyka nawrotu oraz w celu zapobiegania rozwojowi powikłań
  • zapalenie żył powierzchownych
  • profilaktyka przewlekłej niewydolności żylnej, szczególnie u osób obciążonych genetycznie i/lub narażonych na rozwój niewydolności żylnej ze względu na wykonywaną pracę czy styl życia (kobiety w ciąży, osoby otyłe czy pracujące w stałej pozycji)
  • objawy przewlekłej niewydolności żylnej, takie jak: obrzęki łydek, uczucie ciężkości nóg czy żylaki
  • owrzodzenia żylne - w celu przyśpieszenia procesu gojenia.

W zależności od siły wywieranego ucisku, materiały uciskowe dzielą się na profilaktyczne i lecznicze. Mają one wspomagać odpływ krwi żylnej z najniższych odcinków kończyn. Wywierają one tzw. dozowany ucisk, który jest ściśle określony – największy wokół kostki i stopniowo zmniejsza się ku górze.

Produkty profilaktyczne, takie jak podkolanówki, pończochy lub rajstopy stosuje się u osób narażonych na rozwój niewydolności żylnej, np. w związku ze stałą pozycją podczas wykonywanej pracy lub z genetycznymi skłonnościami do rozwoju żylaków. Wskazane są dodatkowo w czasie długotrwałych podróży, ponieważ zmniejszają ryzyko powstania zakrzepicy oraz obrzęk i uczucie ciężkości nóg.

Materiały lecznicze dobiera się po konsultacji lekarskiej, w trakcie której lekarz w oparciu o wywiad medyczny zebrany z danym pacjentem określa zalecany stopień ucisku, sprawdza obecność ewentualnych przeciwwskazań do noszenie produktów uciskowych oraz ustala ich rodzaj (pończochy, podkolanówki, rajstopy).

Podkolanówki, pończochy czy rajstopy lecznicze powinny być następnie dobierane w odpowiedniej placówce dysponującej wykwalifikowanym personelem. W tym celu chory powinien się tam udać osobiście, w miarę możliwości, z nieobrzękniętą nogą (najlepiej rano), aby dokonać dokładnego pomiaru kończyny. Na tej podstawie pacjent otrzyma konkretny produkt dopasowany ściśle do jego potrzeb.

 

Firma medi korzysta ze specjalistycznej wiedzy medycznej, by opracować i zaoferować pacjentom skuteczną odzież uciskową. Rajstopy, pończochy i podkolanówki dają maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania, bez żadnych działań niepożądanych.

W naszej placówce dostępne są produkty z serii MAXIS MICRO® oraz duomed® smooth.

MAXIS MICRO® to eleganckie podkolanówki, pończochy i rajstopy o matowym wykończeniu, wykonane z bardzo delikatnej dzianiny. Produkt ten posiada powłokę antybakteryjną i antyrefleksyjną MICRO PROTECTION, która cechuje się specjalną metodą wytwarzania przędzy - wszystkie włókna Lycry są oplecione dodatkowymi mikrowłóknami, przez co nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą. To wszystko wpływa na redukcję ryzyka podrażnień do minimum i sprawia, że produkty z serii MAXIS MICRO są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, nawet tej najbardziej wymagającej i wrażliwej. Wyroby te są bardzo elastyczne, co znacznie ułatwia ich zakładanie oraz powoduje, że samo noszenie jest wygodniejsze i bardziej komfortowe.

Podkolanówki, pończochy i rajstopy duomed® smooth łączą w sobie medyczną skuteczność ze stylową elegancją. Miękka dzianina zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz jest delikatna dla skóry, a tym samym bardzo dyskretna. Technologia Clima Fresh zastosowana w tym produkcie zapewnia świetną cyrkulację powietrza, dzięki czemu niwelowane są nieprzyjemne zapachy. 

 

Zakres usług

  • konsultacja z zakresu chirurgii naczyniowej
  • konsultacja z zakresu chirurgii naczyniowej + USG Doppler
  • skleroterapia (ostrzykiwanie żylaków)
  • zabieg osocza na przewlekłe owrzodzenie
  • zamknięcie żylaków moszny
  • zamknięcie żylaków warg sromowych
  • laserowe usuwanie żylaków
  • dobór produktu kompresyjnego (pończochy uciskowe)

Cennik

konsultacja z zakresu chirurgii naczyniowej lek. M. Biernacka, dr n. med. T. Cierniak200 zł
konsultacja z zakresu chirurgii naczyniowej + USG Doppler lek. M. Biernacka, dr n. med. T. Cierniak300 zł
skleroterapia (ostrzykiwanie żylaków) lek. M. Biernacka (przed zabiegiem należy zapisać się na konsultację i wykonać USG Doppler, wynik ważny jest do 12 miesięcy; konsultację i zabieg można odbyć tego samego dnia)450 zł
skleroterapia (ostrzykiwanie żylaków) dr n. med. T. Cierniak (przed zabiegiem we wcześniejszym terminie należy zapisać się na konsultację i wykonać USG Doppler)500
zabieg osocza na przewlekłe owrzodzenie lek. M. Biernacka400 zł
zamknięcie żylaków moszny lek. M. Biernacka600 zł
zamknięcie żylaków warg sromowych lek. M. Biernacka600 zł
laserowe usuwanie żylaków dr n. med. T. Cierniak (przed zabiegiem należy zapisać się na konsultację)od 4500 zł
pończochy uciskowe + dobieranie produktu (Maxis Micro lub Duomed Smooth)180 zł

UMÓW WIZYTĘ

lub dowiedz się więcej

510809408
Rejestracja Online