Strona główna / Usługi / Chirurgia ogólna

Chirurgia ogólna

Opis

Do chirurga ogólnego można zgłosić się ze schorzeniami tkanek miękkich i twardych praktycznie każdej okolicy anatomicznej - m.in. jamy brzusznej, kończyn czy kręgosłupa. Wspiera on pacjenta zarówno podczas leczenia, kończącego się niekiedy operacją, a także w okresie rekonwalescencji.

Chirurg to specjalista, który pomoże w nagłych wypadkach: skutecznie oczyszcza, zszywa i opatruje rany a także pozbywa się z nich ciał obcych, w późniejszym okresie natomiast zmienia opatrunki i zdejmuje szwy. Zamiast opatrywać głębokie rany samemu, lepiej udać się do lekarza. Wprawnie opracuje ranę, co pomoże uniknąć infekcji i zakażeń, a przy tym skróci czas gojenia się tkanek. Chirurg ogólny zajmuje się także kompleksowym leczeniem oparzeń, odmrożeń, owrzodzeń czy zakażeń.

Chirurg zajmuje się również usuwaniem takich niepokojących zmian skórnych, jak kaszaki, znamiona, brodawki i tłuszczaki. Taki zabieg można przeprowadzić już podczas pierwszej konsultacji w gabinecie, z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Dobry specjalista wykona go szybko i możliwie jak najmniej boleśnie, a ranę opatrzy w taki sposób, by nie pozostawiła blizny. Wycięta zmiana skórna zostanie poddana badaniu histopatologicznemu w celu wykluczenia charakteru nowotworowego wycinka.

Innym polem aktywności chirurga jest skleroterapia. Uznawana jest ona za złoty standard w leczeniu małych żylaków. Metoda polega na iniekcyjnym podaniu środka chemicznego do światła naczynia. Jej celem jest uszkodzenie ściany żyły, wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, a w konsekwencji włóknienie i zarośnięcie naczynia. Zabieg musi być poprzedzony kwalifikacją, czyli badaniem USG Doppler żylny kończyn dolnych. Do zabiegu konieczne jest posiadanie pończoch kompresyjnych 2 stopień ucisku.

Specjalizacja ta jest również ściśle związana z medycyną estetyczną. Przykładem są zabiegi wykorzystujące fibrynę bogatopłytkową. Stosuje się ją głównie do spłycania zmarszczek i uelastyczniania zwiotczałej skóry. Chirurdzy natomiast często korzystają z niej w celu redukowania blizn - powstałych po zabiegach, trądziku czy poparzeniach.

W ramach diagnostyki chirurg może wykonać biposję cienkoigłową tarczycy. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy to procedura polegająca na nakłuciu określonej zmiany i pobraniu niewielkiej ilości komórek gruczołu tarczowego. Używana jest do tego igła o średnicy mniejszej niż 1 mm. Badanie ma duże znaczenie w diagnostyce zmian nowotworowych tarczycy, a także dotykających tego narządu chorób zapalnych. Pacjent powinen mieć przeprowadzone badanie USG tarczyny, ewentualnie badanie hormonów jeśli ma aktualne. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe (np. Acenokumarol, Sintrom, Warfin i inne) powinny koniecznie powiadomić o tym lekarza zlecającego badanie. Lekarz zaleci ich odstawienie w odpowiednim czasie przed badaniem.

W naszym Centrum, zarówno w placówce w Chorzowie, jak i Świętochłowicach, w ramach specjalizacji z chirurgii ogólnej przyjmuje lek. Zuzanna Horynecka

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W trakcie ostatnich lat specjalizacji z chirurgii ogólnej. Zatrudniona na stanowisku asystenta w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

Zakres usług

 • konsultacja chirurgiczna
 • konsultacja chirurgiczna + badanie USG
 • konsultacja ran trudno gojących się
 • szycie rany do 4 cm
 • usunięcie zmiany skórnej + badanie histopatologiczne
 • fibryna bogatopłytkowa
 • usunięcie szwów
 • skleroterapia (ostrzykiwanie) żylaków (Zabieg musi być poprzedzony kwalifikacją, czyli badaniem USG Doppler żylny kończyn dolnych. Do zabiegu konieczne jest posiadanie pończoch kompresyjnych 2 stopień ucisku.)
 • badanie USG + skleroterapia (Do zabiegu konieczne jest posiadanie pończoch kompresyjnych 2 stopień ucisku.)
 • biopsja cienkoigłowa tarczycy
 • nacięcie ropnia
 • usunięcie zmiany skórnej

Cennik

konsultacja chirurgiczna180 zł
konsultacja chirurgiczna + badanie USG250 zł
konsultacja ran trudno gojących się250 zł
szycie rany do 4 cm200 zł
usunięcie zmiany skórnej + badanie histopatologiczne400-500 zł
fibryna bogatopłytkowaod 600 zł
usunięcie szwów50 zł
skleroterapia (ostrzykiwanie) żylaków350 zł
badanie USG + skleroterapia400 zł
biopsja cienkoigłowa tarczycy500 zł
nacięcie ropnia300 zł
usunięcie zmiany skórnejod 350 zł

UMÓW WIZYTĘ

lub dowiedz się więcej

510809408
Rejestracja Online