Fizjoterapia
Opis
Regularne zażywanie ruchu jest jednym z podstawowych elementów zdrowego trybu życia. Aktywność fizyczna znacznie poprawia wydolność organizmu i jest w stanie uśmierzyć ból i powikłania wynikające z różnych schorzeń. Właśnie dlatego leczenie ruchem jest tak skuteczne!
Fizjoterapia i masaż mogą być stosowane zarówno jako samodzielne metody leczenia jak i uzupełnienie terapii farmakologicznej lub zabiegowej. Służą przede wszystkim pacjentom ze schorzeniami układu mięśniowego, nerwowego, oddechowego i układu krążenia. Mogą okazać się niezbędne po przebytych urazach i wypadkach, ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie ludziom zmagającym się z paraliżem lub skutkami niedotlenienia mózgu, a także osobom starszym, cierpiącym z powodu problemów związanych z wiekiem.
Najczęściej stosowaną metodą fizjoterapeutyczną jest kinezyterapia, czyli wszelkiego rodzaju ćwiczenia ruchowe. Po dokładnej konsultacji i ocenie stanu pacjenta, fizjoterapeuta przedstawi spersonalizowany plan aktywności fizycznej i poinstruuje, w jaki sposób i w jakim okresie czasu go wykonywać. Mogą to być ćwiczenia z obciążeniem, rozciągające lub izometryczne.
W ostatnich latach jedną z najbardziej popularnych metod leczenia fizjoterapeutycznego okazał się kinesiotaping. Polega na przyklejaniu do skóry pacjenta kolorowych plastrów o odpowiedniej grubości, ciężarze i rozciągliwości. Dzięki parametrom zbliżonym do ludzkiej skóry, plastry dynamiczne usprawniają przepływ krwi i limfy, co sprzyja gojeniu krwiaków i ustępowaniu obrzęków oraz stanów zapalnych. Dodatkowo, te niepozorne taśmy wzmacniają pracę mięśni i stawów, stabilizując je podczas wysiłku i zwiększając ich zakres ruchu.
Nową usługą, która pojawiła się w naszej placówce, jest masaż Kobido. To japońska technika masażu twarzy, często określana jako lifting twarzy bez użycia skalpela. Jest to wieloetapowy masaż oddziałujący na mięśnie twarzy, szyi, dekoltu i grzbietu. Polega na intensywnych ruchach, mających na celu wywołanie poszczególnych efektów na danym etapie. Począwszy od zmniejszenia napięcia mięśni, przez relaks, pobudzenie krążenia aż po lifting.
Jakie są korzyści? Masaż Kobido:
- wyrównuje napięcie mięśniowe,
- poprawia owal twarzy,
- wpływa na lepsze dotlenienie skóry,
- poprawia jej koloryt,
- zwiększa produkcję kolagenu,
- zwiększa jędrność skóry,
- wspomaga leczenie bruksizmu,
- przynosi ulgę przy uciążliwych bólach głowy.
Fizjoterapia uroginekologiczna koncentruje się na dysfunkcjach miednicy i dolnych dróg moczowych, takich jak nietrzymanie moczu, bóle w okolicy spojenia łonowego, zaburzenia proktologiczne czy bolesne miesiączkowanie.
Konsultacje uroginekologiczne mogą mieć szczególne znaczenie dla kobiet w ciąży, zarówno przed porodem jak i niedługo po nim. Na tym etapie niezwykle ważne okazują się ćwiczenia mięśni dna miednicy, mające na celu zwiększenie ich napięcia, a także terapia manualna. Dobrze dobrana fizjoterapia będzie panaceum również na coraz bardziej powszechne dysfunkcje seksualne, takie jak pochwica i vulvodynia.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże Ci, gdy:
- jesteś w ciąży i chcesz przygotować się do porodu,
- urodziłaś dziecko i chcesz szybciej wrócić do sprawności sprzed ciąży,
- Twoja blizna po cesarskim cięciu wymaga mobilizacji,
- odczuwasz dolegliwości po nacięciu/pęknięciu krocza,
- odczuwasz ból w okolicy spojenia łonowego,
- masz rozejście mięśni prostych brzucha,
- cierpisz z powodu nietrzymania moczu bądź obniżeń narządów miednicy mniejszej,
- masz bolesne miesiączki, bóle na tle endometriozy oraz bolesne stosunki,
- jesteś po zabiegach ginekologicznych.
Fizjoterapia stomatologiczna
Kiedy większość ludzi słyszy słowo „fizjoterapeuta”, myśli o bólu pleców, kolan czy barków. Okazuje się jednak, że masażu i relaksu mogą potrzebować także mięśnie układu stomatognatycznego (czyli okolic: szyi, głowy, twarzy, szczęki, żuchwy, policzków). Przyczyny wielu dolegliwości, których w pierwszym momencie nie kojarzymy z napięciem mięśni, jak np. bóle głowy, szumy uszne czy szczękościsk, odnaleźć i zażegnać może właśnie fizjoterapeuta stomatologiczny - przeprowadzając zabiegi terapii manualnej indywidualnie dostosowanej do potrzeb pacjenta.
Fizjoterapia stomatologiczna to forma terapii manualnej, której celem jest rozluźnienie napięcia mięśni zewnątrz i wewnątrz ust oraz przywrócenie prawidłowej, fizjologicznej ruchomości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny nie ogranicza jednak swoich działań tylko do żuchwy i szczęki, często konieczna jest także rehabilitacja w obrębie całej głowy, kręgosłupa, miednicy, a nawet całego ciała. Postawa całego ciała ma wpływ na napięcie w obrębie żuchwy, a co za tym idzie, na stan naszych zębów. Rehabilitacja stomatologiczna stanowi także uzupełnienie leczenia ortodontycznego lub protetycznego, by przywrócić narządowi żucia pełną sprawność.
Kiedy udać się na wizytę? Jeżeli doświadczasz takich dolegliwości, jak:
- bóle głowy i szyi,
- nadwrażliwość zębów,
- ograniczona ruchomość stawów skroniowo-żuchwowych,
- szczękościsk,
- bóle skroni, szczęki i żuchwy,
- ból odczuwany za gałką oczną,
- zaburzenia połykania,
- ból i stany zapalne uszu,
- a także takie nawyki jak przygryzanie warg, policzków lub paznokci
Fizjoterapia pediatryczna jest dziedziną medyczną, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń ruchowych u dzieci w wieku od 0 do 18 lat. Jest to jedna z najważniejszych dziedzin terapeutycznych, która odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób i zaburzeń ruchowych u dzieci. W trakcie fizjoterapii pediatrycznej stosuje się wiele metod specjalnych, które pozwalają na zwiększenie siły i poprawę koordynacji ruchowej u małego pacjenta. Fizjoterapia pediatryczna skupia się przede wszystkim na aspektach fizjoterapii, które pomagają w stymulacji sensomotorycznej i rozwijaniu dziecka w sposób jak najbardziej efektywny.
Fizjoterapeuta dziecięcy przekazuje wiedzę na temat poszczególnych etapów rozwoju malucha, tłumacząc rodzicom jak powinno wyglądać prawidłowe wzrastanie. Dzięki specjalistycznym poradom rodzice dzieci najmłodszych uczą się, w jaki sposób powinna wyglądać codzienna pielęgnacja niemowlęcia, jak układać dziecko do snu, czego powinno się unikać i jak bezpiecznie nosić malucha. Ponadto u dzieci starszych fizjoterapeuta pediatryczny diagnozuje wady postawy ciała takie jak: skolioza, wady kolan, stóp itp., a następnie dobiera indywidualnie ćwiczenia korekcyjne, zapobiegające dalszej progresji wady.
Metoda Vojty.
Metoda Vojty jest to neurofizjologicznie sterowany system torowania, mający na celu przywrócenie wrodzonych fizjologicznych wzorców ruchowych, które są zablokowane w swoim rozwoju przez wczesnodziecięce uszkodzenia mózgu lub zostały utracone na skutek urazów. Metoda ta, zwana również uruchomieniem odruchów, jest stosowana głównie profilaktycznie i leczniczo w dziecięcych neurologicznych zaburzeniach ruchowych oraz ortopedycznych wadach postawy. Metoda Vojty opiera się na zasadzie wywoływania odruchów: przez nacisk na określone punkty ciała (strefy wywołujące) wywołuje się takie odruchy, jakie występują w normalnym motorycznym rozwoju dopiero w późniejszym stadium (np. obrót). Mogą być w ten sposób korygowane patologiczne wzorce ruchowe i postawy.
Metoda NDT-Bobath.
Fizjoterapeuta pracuje z niemowlakiem kierując jego ruchami i zapewniając mu właściwe ułożenie kończyn; wspomaga utrzymanie odpowiedniej pozycji i dostarcza bodźców czuciowych oraz doznań ruchowych. Starannie przygotowany zestaw ćwiczeń dobrany indywidualnie do tempa rozwoju dziecka, stanowi podstawę sukcesu w rehabilitacji. Najlepiej gdy ćwiczenia są powiązane z lubianą aktywnością dziecka np. zabawą. Jednym z najważniejszych elementów metody NDT-Bobath jest ćwiczenie z dzieckiem w domu, podczas normalnych czynności np. przewijania, zabiegów higienicznych, noszenia itd.
Jeśli obserwując swoje dziecko niepokoi Cię, że:
- Twoje dziecko układa się asymetrycznie,
- skupia wzrok tylko w jednym kierunku,
- unika leżenia na brzuszku,
- preferuje jedną rączkę podczas zabawy,
- ma trudności z podtrzymywaniem główki,
- nie jest w stanie skupić się na zabawce,
- nie lubi ruchu lub ma problem z aktywnością,
- nie osiąga kolejnych etapów rozwojowych, takich jak obracanie się, siedzenie czy czworakowanie,
- masz trudności z karmieniem,
to znaki, że warto skonsultować się ze specjalistą.
Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp wg. Barbary Zukunft-Huber.
W tej terapii stosuje się charakterystyczne chwyty diagnostyczne, pozwalające zobrazować problem oraz oceniać efektywność terapii. Terapia manualna jest wzmocniona poprzez czynnościowe bandażowanie, co pozwala utrzymać efekty prowadzonej terapii.
Dzięki tej metodzie można leczyć następujące wady:
- stopa płasko-koślawa,
- stopa sierpowata,
- stopa końska,
- stopa końsko-szpotawa,
- ograniczenia w obrębie stawów biodrowych.
Terapia integracja sensoryczna.
Integracja Sensoryczna to terapia, która ma na celu poprawę funkcjonowania i zachowania dziecka. Bazuje ona przede wszystkim na ruchu, jako na naturalnym sposobie rozwoju. Terapia integracji sensorycznej ma postać "naukowej zabawy’’, w której dziecko chętnie uczestniczy i ma przekonanie, że kreuje zajęcia wspólnie z terapeutą. Podczas terapii nie uczy się dziecka konkretnych umiejętności lecz poprawiając integracje sensoryczną wzmacnia procesy nerwowe leżące u podstaw tych umiejętności, a one pojawiają się w sposób naturalny jako konsekwencje poprawy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Terapeuta nie tyle kieruje zachowaniem dziecka, ile kreuje takie wymagania by dziecko było w stanie odpowiadać na nie coraz bardziej złożonych reakcjami adaptacyjnymi.
Jeśli obserwując swoje dziecko niepokoi Cię, że:
- potyka się lub przewraca w wyniku zachwiania równowagi lub słabej koordynacji ruchowej,
- nie zauważa zmian temperatury, kiedy jest zimno lub ciepło, nie reaguje na ból, tj. ma obniżoną wrażliwość na bodźce,
- jest wrażliwe na bodźce, np. przeszkadzają mu pewne dźwięki lub codzienne czynności pielęgnacyjne, nie lubi zabaw podczas których brudzi się ręce, źle reaguje na kontakt z tkaninami np. wełną w składzie ubrań itp.
- nie przepada za zabawą i aktywnościami fizycznymi, w wyniku których szybko się męczy,
- boi się wysokości lub upadku, dlatego stroni od zabaw,
- stale się porusza — skacze, biega, chodzi, huśta, jest niespokojne i pobudzone,
- ma trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak jedzenie czy ubieranie się,
- ma opóźniony rozwój mowy,
- ma chorobę lokomocyjną,
- ma trudności z koncentracją i nauką.
to znaki, że warto skonsultować się ze specjalistą.
Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz.
Metoda FITS w swoim założeniu powstała jako narzędzie służące do prowadzenia jak najefektywniejszej diagnostyki i terapii dzieci, u których zdiagnozowano boczne skrzywienie kręgosłupa (skoliozę) lub chorobę Scheuermanna. Fizjoterapeuci dziecięcy stosują ją szerzej, gdyż jest również doskonałym narzędziem nadającym się do prowadzenia terapii dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami wzorca posturalnego takimi jak plecy płaskie, plecy okrągłe, szpotawość lub koślawość kolan oraz płasko-koślawość stóp.
W naszym Centrum konsultacji fizjoterapeutycznych udzielają następujący specjaliści:
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach o specjalności rehabilitacja ruchowa. Posiada bogate doświadczenie zawodowe, które zdobywał obsługując pierwszoligowe kluby sportowe, takie jak klub piłkarski Ruch Chorzów.
Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Chorzowie.
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Fizjoterapeutka pediatryczna. Obecnie swoją naukę kontynuuje na trzecim roku w Szkole Doktorskiej na Wydziale Nauk o Zdrowiu Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Ponadto jest na pierwszym roku specjalizacji z fizjoterapii. Zajmuje się rehabilitacją dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, zaburzeniami neurologicznymi oraz wadami genetycznymi. Pracuje również z dziećmi ze schorzeniami ortopedycznymi takimi jak wady postawy, wady stóp czy skoliozy.
Przyjmuje pacjentów w Świętochłowicach. Zajmuje się wyłącznie niemowlętami, dziećmi i młodzieżą.
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dyplomowana terapeutka manualna oraz certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna oraz stomatologiczna. Od kilkunastu lat pomaga pacjentom bólowym a od pewnego czasu poszerza swój warsztat o wiedzę z zakresu uroginekologii. W ramach fizjoterapii stomatologicznej przyjmuje pacjentów zmagających się z dolegliwościami stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizmem czy szumami usznymi. W swojej pracy korzysta m.in z metod terapii manualnej, technik osteopatycznych, kinesiotapingu oraz USG.
Przyjmuje pacjentów w Świętochłowicach. Zajmuje się osobami dorosłymi.
Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalizuje się w terapii manualnej, stosując wszelkiego rodzaju narzędzia terapeutyczne oraz suche igłowanie. Współpracował z akademią BBTS Podbeskidzie Bielsko-Biała wspomagając piłkarzy w kontuzjach oraz prowadząc treningi funkcjonalne. Stale kładzie nacisk na rozwój osobisty, uczestnicząc w szkoleniach, kursach i konferencjach naukowych.
Przyjmuje pacjentów w Świętochłowicach. Zajmuje się osobami dorosłymi.
Publikacje.
Podcasty.
Zakres usług
- konsultacja fizjoterapeutyczna
- kinesiotaping
- masaż kończyn dolnych
- masaż kończyn górnych
- masaż kręgosłupa
- terapia manualna
- masaż Kobido
- fizjoterapia uroginekologiczna
- fizjoterapia stomatologiczna
- konsultacja fizjoterapeutyczna dzieci
- rehabilitacja metodą NDT-Bobath
- rehabilitacja metodą Vojta
- terapia wad postawy / skolioz
- rehabilitacja pooperacyjna
- suche igłowanie
Cennik
masaż kończyn dolnych mgr W. Duś | 150 zł |
---|---|
masaż kończyn górnych mgr W. Duś | 150 zł |
masaż kręgosłupa mgr W. Duś | 150 zł |
terapia manualna mgr W. Duś | 150 zł |
konsultacja fizjoterapeutyczna mgr W. Duś | 150 zł |
kinesiotaping mgr W. Duś | 150 zł |
konsultacja fizjoterapeutyczna (pierwsza) mgr A. Jaunich | 200 zł |
rehabilitacja metodą NDT-Bobath mgr A. Jaunich | 180 zł |
rehabilitacja metodą Vojta (dla dzieci i dorosłych) mgr A. Jaunich | 200 zł |
terapia wad postawy / skolioz mgr A. Jaunich | 200 zł |
fizjoterapia uroginekologiczna - nietrzymanie moczu mgr B. Czapczyńska | 150 zł |
fizjoterapia uroginekologiczna - dysfunkcje seksualne mgr B. Czapczyńska | 150 zł |
fizjoterapia rozejścia mięśnia prostego brzucha mgr B. Czapczyńska | 150 zł |
przygotowanie do porodu mgr. B. Czapczyńska | 150 zł |
fizjoterapia blizn (po cięciu cesarskim, episiotomii, zabiegach ginekologicznych) mgr B. Czapczyńska | 150 zł |
fizjoterapia uroginekologiczna - po zabiegach ginekologicznych mgr B. Czapczyńska | 150 zł |
fizjoterapia kobiet w ciąży (po skończonym I trymestrze ciąży) mgr B. Czapczyńska | 150 zł |
masaż Kobido mgr B. Czapczyńska | 200 zł |
fizjoterapia stomatologiczna mgr B. Czapczyńska (zespoły napięciowe okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizm, wsparcie leczenia ortodontycznego, szumy uszne) | 150 zł |
konsultacja fizjoterapeutyczna mgr P. Poniatowski | 150 zł |
rehabilitacja pooperacyjna mgr P. Poniatowski | 150 zł |
suche igłowanie mgr P. Poniatowski | 150 zł |
trening medyczny mgr P. Poniatowski | 150 zł |