Strona główna / Usługi / Ortodoncja

Ortodoncja

Opis

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem wad zgryzu. Wada zgryzu to wyraźne odchylenie od ideału, które nie spełnia oczekiwań funkcjonalnych lub estetycznych. Leczyć ortodontycznie mogą się zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe.

Pierwsza wizyta ortodontyczna powinna odbyć się około 7 roku życia, lub wcześniej jeśli dziecko zostanie skierowane przez stomatologa. W tym wieku najistotniejsza jest profilaktyka, czyli przeciwdziałanie powstaniu wady zgryzu lub wychwyceniu jej na wczesnym etapie, aby uniemożliwić jej nasilenie. W tym momencie możemy zalecić ćwiczenia profilaktyczne, zastosować proste aparaty ortodontyczne, a w wybranych przypadkach aparaty stałe.

Liczną grupą pacjentów ortodontycznych jest młodzież, która w odpowiednim wieku najbardziej podatna jest na modyfikowanie wzrostu. W tej grupie pacjentów szeroko stosowanymi aparatami są aparaty czynnościowe i aparaty stałe klejone do zębów. Zwiększająca się świadomość zdrowotna powoduje, że dorośli nie tylko przyprowadzają swoje pociechy do ortodonty, ale również coraz częściej sami zostają pacjentami.

U dorosłych poza leczeniem wady zgryzu, często stosowane jest leczenie wspomagające umożliwiające wykonanie prawidłowych i estetycznych odbudów protetycznych lub kontrolę choroby przyzębia. Dla dorosłych ważnym aspektem jest mała widoczność aparatu, dlatego chętnie wybierają stałe aparaty estetyczne lub leczenie nakładkowe. Ponadto u dorosłych z nasilonymi wadami o podłożu kostnym (np. progenia) ortodoncja zajmuje się przygotowaniem pacjentów do chirurgicznych zabiegów ortognatycznych.


W naszym Centrum w placówce w Świętochłowicach konsultacji z zakresu ortodoncji udziela lek. dent. Marcin Olek.

lek. dent. Marcin Olek 

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu. Specjalista ortodoncji. Ukończył specjalizację z ortodoncji w Uniwersyteckiej Klinice Stomatologicznej w Krakowie. Doktorant Szkoły Doktorskiej ŚUM w Katowicach. Bierze udział w kształceniu przyszłych stomatologów prowadząc zajęcia z ortodoncji na Śląskim Uniwersytecie Medycznym oraz w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aktywny członek Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach, zarówno dzieci jak i dorosłych.

Zakres usług

 • konsultacja specjalistyczna ortodontyczna (pobranie wycisków, skierowanie na zdjęcie RTG)
 • wyciski na modele diagnostyczne (usługa doliczana do konsultacji specjalistycznej)
 • plan leczenia (analiza modeli, zdjęć RTG) - (usługa dostępna dla pacjentów będących po konsultacji specjalistycznej u ortodonty w Centrum Medycznym Severux)
 • aparat metalowy stały (1 łuk)
 • aparat estetyczny stały (1 łuk)
 • częściowy aparat stały (2x4)
 • wizyta kontrolna z 1 łukiem
 • wizyta kontrolna z 2 łukami
 • zdjęcie aparatu stałego
 • aparat twin-block
 • aparat Schwarza
 • aparat Hyrax

Cennik

konsultacja specjalistyczna ortodontyczna (pobranie wycisków, skierowanie na zdjęcie RTG)200 zł
wyciski na modele diagnostyczne (usługa doliczana do konsultacji specjalistycznej)150 zł
plan leczenia (analiza modeli, zdjęć RTG) (usługa dostępna dla pacjentów będących po konsultacji specjalistycznej u ortodonty w Centrum Medycznym Severux)250 zł
aparat metalowy stały (1 łuk)2600 zł
aparat estetyczny stały (1 łuk)3500 zł
częściowy aparat stały (2x4)1300 zł
wizyta kontrolna z 1 łukiem200 zł
wizyta kontrolna z 2 łukami250 zł
zdjęcie aparatu stałego350 zł
aparat twin-block1500 zł
aparat Schwarza1000 zł
aparat Hyrax1500 zł

UMÓW WIZYTĘ

lub dowiedz się więcej

510809408
Rejestracja Online