Strona główna / Usługi / Onkologia

Onkologia

Opis

Jedną z podstawowych potrzeb pacjentów onkologicznych, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia, jest uzyskanie rzetelnych odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Brak wiedzy na temat czasu trwania diagnostyki, leczenia i przebiegu choroby może odebrać poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Poniżej zgromadziliśmy garść pomocnych informacji.

Onkologia zajmuje się badaniem, leczeniem, diagnostyką i profilaktyką nowotworów. Każdy przypadek onkolog rozpatruje indywidualnie, dostosowując odpowiednią terapię leczniczą – farmakologiczną, radiologiczną lub chemioterapeutyczną. To bardzo ważne, by pacjent zrozumiał, na czym będzie polegał wybrany proces terapeutyczny, jak długo potrwa i z jakimi konsekwencjami się wiąże. Pomoże to w podejmowaniu świadomych decyzji w sprawie doboru terapii.

Kiedy udać się na wizytę? W większości przypadków zostanie to zasugerowane przez lekarza medycyny rodzinnej bądź specjalistę, który na podstawie wyników badań zaklasyfikuje niepokojące pacjenta objawy jako możliwe następstwo choroby nowotworowej. Do pierwszych symptomów rozwijającego się schorzenia należą: objawy skórne takie jak zgrubienia, znamiona, owrzodzenia; trudno gojące się rany, podskórne guzki, zaburzenia pracy układu pokarmowego, przewlekłe zmęczenie, opuchnięcie stawów, chrypka i uporczywy kaszel.

Jak przygotować się na wizytę u onkologa?

  • sporządź listę niepokojących objawów, zapisz czas ich trwania i okoliczności, w których wstępują,
  • zapisz nazwy i dawkowanie przyjmowanych leków a także przebyte choroby, zabiegi czy alergie,
  • dowiedz się, czy ktoś w Twojej rodzinie chorował na nowotwór (jeśli tak, to jakiego typu),
  • zapewnij sobie towarzystwo bliskiej osoby podczas wizyty - kogoś, kto mimo stresu i silnych emocji będzie Cię wspierał i zapamiętywał słowa lekarza,
  • spisz przed konsultacją nurtujące Cię pytania, nawet te, które wydają się nieistotne,
  • zabierz ze sobą dokumentację medyczną.

Onkolog kliniczny jest specjalistą, z którym mamy kontakt na początku diagnostyki nowotworu. Wizyta polega przede wszystkim na rozmowie - niełatwej, ale mogącej rozjaśnić wiele kwestii związanych z dalszym leczeniem i codziennością chorego. Przyjazne usposobienie lekarza odgrywa tu niebagatelną rolę! Oprócz wywiadu, przeprowadzone zostanie badanie fizykalne. Dalszym etapem jest poszerzenie diagnostyki lub, jeśli Pacjent ma już komplet badań, zaplanowanie najkorzystniejszego leczenia.

W zależności od diagnozy, onkolog dobiera działania mające na celu wyleczenie choroby, kontrolowanie jej przebiegu lub poprawę występujących objawów. Do wystawienia prawidłowej diagnozy wykorzystuje między innymi: badania laboratoryjne, różnego rodzaju metody obrazowania oraz zabieg biopsji cienkoigłowej i biopsji gruboigłowej. Ściśle współpracuje z lekarzami innych specjalizacji, w tym z chirurgami i radioterapeutami.

W naszej placówce konsultacji z zakresu onkologii udziela lek. Dominika Pyszak.

Lekarz specjalista onkologii klinicznej. Szkolenie specjalizacyjne odbyła w Klinice Chorób Wewnętrznych oraz Chemioterapii Onkologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach. W swojej pracy zawodowej oprócz pracy klinicznej zajmowała się również pracą dydaktyczną na Wydziale Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obecnie zatrudniona w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Podejmuje diagnostykę i leczenie schorzeń z zakresu: nowotworów piersi, nowotworów narządów rodnych, nowotworów układu pokarmowego, nowotworów gruczołu krokowego, nowotworów płuc. Członek Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Zajmuje się również diagnostyką ultrasonograficzną. Ukończyła szkolenia z zakresu diagnostyki USG piersi, jamy brzusznej oraz tarczycy. Posiada Certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach.

Zakres usług

  • konsultacja onkologiczna

Cennik

konsultacja onkologiczna200 zł

UMÓW WIZYTĘ

lub dowiedz się więcej

tel. 510809408
Rejestracja Online