Strona główna / Usługi / Endokrynologia

Endokrynologia

Opis

Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami gruczołów wydzielania wewnętrznego, takich jak tarczyca, przytarczyce, nadnercza, trzustka czy przysadka mózgowa. Lekarz endokrynolog ocenia funkcje tych gruczołów oraz diagnozuje i leczy zaburzenia hormonalne. W związku z tym, że zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą mieć różne podłoża, endokrynolodzy ściśle współpracują z innymi specjalistami, w tym z ginekologami czy dietetykami.

W kompetencji endokrynologa leży leczenie następujących chorób: choroba Hashimoto, choroba Gravesa i Basedova, niedoczynność i nadczynność tarczycy, akromegalia, zespół Cushinga, guzy trzustki i przysadki mózgowej, zaburzenia płodności czy trądzik.

Do endokrynologa powinniśmy wybrać się, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy, takie jak:

 • nagły przyrost lub spadek masy ciała,
 • obfity trądzik,
 • nadmierne owłosienie,
 • nadmierna senność lub zbyt duża pobudliwość,
 • zbyt wysokie lub zbyt niskie libido,
 • nadpotliwość,
 • uderzenia gorąca,
 • bóle głowy,
 • wypadanie włosów,
 • obrzęki, zwłaszcza rąk i stóp,
 • u kobiet - zaburzenia miesiączkowania, krwawienia z dróg rodnych, ból piersi, mlekotok, problemy z utrzymaniem ciąży,
 • u dzieci - przedwczesne dojrzewanie, zaburzenia proporcji ciała, zahamowany lub nadmierny wzrost.

Jedną z bardziej pożądanych specjalizacji jest endokrynologia dziecięca. Specjalista tego działu medycyny zajmuje się diagnozą i leczeniem zaburzeń odżywiania, dojrzewania oraz problemów z wzrastaniem. Endokrynolog wspiera też pacjentów z wahaniami nastroju, nieustępującym trądzikiem, nadmiernym wypadaniem włosów, czy zaburzeniami różnicowania płci. Lekarz mający specjalizację z endokrynologii dziecięcej przyjmuje dzieci w każdym wieku, aż do uzyskania pełnoletniości.

Konsultacje endokrynologiczne udzielane są zarówno w placówce w Chorzowie jak i w Świętochłowicach.

W ramach specjalizacji z endokrynologii przyjmują następujący lekarze:

lek. Maria Leksowska-Pawliczek

Absolwentka kierunku lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Posiada specjalizacje z zakresu chorób wewnętrznych oraz endokrynologii. Na co dzień pracuje w Wielospecjalistycznym Szpitalu im. dr B. Hagera w Tarnowskich Górach.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Chorzowie.


lek. Kamil Stępiński

Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Na co dzień pracuje jako specjalista endokrynologii w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym w Gliwicach, gdzie zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu wydzielania wewnętrznego, w tym chorób m.in. tarczycy, przytarczyc, nadnerczy i przysadki.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Chorzowie.


lek. Magdalena Wyciślik

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalista i asystent w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. W ramach studiów kształciła się w Reńskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. Autorka i współautorka publikacji dotyczących diagnostyki i leczenia raka tarczycy. Uczestniczka konferencji naukowych w Polsce i Europie.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach.


 dr n. med. Magdalena Wszołek

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz pediatrii. Wieloletnie doświadczenie kliniczne zdobyła pracując w Oddziale Endokrynologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego Nr1 w Zabrzu. Staże specjalizacyjne odbyła m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Nieustannie poszerza swoją wiedzę uczestnicząc w licznych szkoleniach i zjazdach naukowych. Ukończyła studia podyplomowe Prawo w ochronie zdrowia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Przyjmuje w gabinecie w Świętochłowicach dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Zakres usług

 • konsultacja endokrynologiczna dorosłych
 • konsultacja endokrynologiczna dzieci
 • konsultacja endokrynologiczna dorosłych wraz z badaniem USG
 • konsultacja endokrynologiczna dzieci wraz z badaniem USG

Cennik

konsultacja endokrynologiczna dorosłych lek. M. Leksowska-Pawliczek, lek. K. Stępiński, lek. M. Wyciślik200 zł
konsultacja endokrynologiczna dorosłych + badanie USG lek. M. Leksowska-Pawliczek, lek. K. Stępiński, lek. M. Wyciślik260 zł
konsultacja endokrynologiczna dzieci (pierwsza) dr n. med. M. Wszołek280 zł
konsultacja endokrynologiczna dzieci (kolejna) dr n. med. M. Wszołek230 zł
USG tarczycy (usługa doliczana do ceny konsultacji) dr n. med. M. Wszołek100 zł

UMÓW WIZYTĘ

lub dowiedz się więcej

tel 510809408
Rejestracja Online