Strona główna / Usługi / Punkt pobrań

Punkt pobrań

Opis

OTWARCIE 12 MAJA 2025 ROKU!

Diagnostyka laboratoryjna w medycynie pełni niezwykle ważną rolę. Materiał (krew, wymaz, wydzielina) pobrany od pacjenta dostarcza cennych informacji o ogólnym stanie zdrowia, a także ewentualnych schorzeniach i nieprawidłowościach. Wyniki badań laboratoryjnych pozwalają na ustalenie planu leczenia i informują nas o tym, czy wdrożone leczenie jest skuteczne.

Profilaktyczne badania krwi powinno się wykonywać raz w roku i warto to robić, gdyż umożliwiają one wczesne wykrycie niepokojących zmian w organizmie. Badania te są szybkie, łatwe do wykonania, bez potrzeby posiadania skierowania. Wystarczy odwiedzić punkt pobrań, przy większości badań na czczo. Regularne badania pozwalają lepiej zadbać o zdrowie i reagować na potencjalne problemy we wczesnym etapie.

W naszym Punkcie Pobrań mogą Państwo przekazać materiał do następujących badań:

  • morfologia,
  • glukoza,
  • cholesterol całkowity,
  • badanie ogólne moczu,
  • serologia grup krwi,
  • badanie hormonów
  • i inne.

Podwykonawcą świadczącym usługi w zakresie badań laboratoryjnych na rzecz naszego Centrum Medycznego są Śląskie Laboratoria Analityczne.


Jak przygotować się do badania laboratoryjnego?

Badania krwi: pacjent powinien być na czczo - zaleca się, aby ostatni posiłek spożyć przed godziną 18:00 dnia poprzedniego unikając tłustych, obfitych potraw. W dniu poprzedzającym badanie należy również unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz alkoholu. Badania nie powinny być wykonywane w trakcie trwania miesiączki. Przed badaniem nie wolno palić papierosów, natomiast warto wypić szklankę wody. Jeśli to możliwe, badanie powinno odbyć się przed zażyciem porannych leków, jednak tę decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem. Należy poinformować personel o przyjmowanych lekach, suplementach, czy preparatach ziołowych. Po pobraniu krwi należy zjeść coś pożywnego.

Badania moczu: przed pobraniem materiału należy dokładnie umyć okolice cewki moczowej. Aby wynik badania był wiarygodny, w dniu poprzedzającym badanie zaleca się utrzymanie zwykłej diety, unikanie intensywnego wysiłku fizycznego oraz zachowanie abstynencji seksualnej. Badania nie powinny być wykonywane w trakcie trwania miesiączki, a także 2 dni przed i 2 dni po. Do badania pobierany jest mocz poranny, który należy zebrać do specjalnego pojemnika. Jeśli pacjent nie może natychmiast dostarczyć próbki, mocz należy przechowywać w lodówce i dostarczyć do badania w ciągu 2-3 godzin.


Punkt pobrań znajduje się w placówce w Świętochłowicach, a jego pracę koordynuje pielęgniarka lic. Beata Tutaj.

Absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kierunku pielęgniarstwo. Od dnia uzyskania prawa wykonywania zawodu jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół procedur gabinetu zabiegowego, w szczególności pobierania krwi, wymazów, podawania leków przez iniekcje oraz wykonywania punktowych testów skórnych.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach.

UMÓW WIZYTĘ

lub dowiedz się więcej

510809408
Rejestracja Online

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.