Strona główna / Usługi / Poradnia leczenia ran przewlekłych

Poradnia leczenia ran przewlekłych

Opis

Poradnia leczenia ran przewlekłych w Świętochłowicach - połączenie nowoczesnych metod i empatycznego podejścia lekarzy i pielęgniarek 

Każde schorzenie to osobna historia - inne objawy, metody leczenia i okres rekonwalescencji. Mają jednak coś wspólnego - pacjenci chcą jak najszybciej zostać wyleczeni i zapomnieć o chorobie. Co jednak, gdy powstałe w tym czasie rany się nie goją? Czy to znaczy, że choroba wraca, albo że leczenie nie przebiegło pomyślnie? W żadnym wypadku! 

Czym są rany przewlekłe? To uszkodzenia skóry i owrzodzenia utrzymujące się dłużej niż 6-8 tygodni bez wyraźnej poprawy. Powstają z różnych powodów. Zwykle ich podłożem są choroby takie jak: cukrzyca, niewydolność żylna, zakażenia czy nowotwór. Mogą być następstwem odparzeń, odleżyn, urazów, zabiegów i operacji, takich jak amputacje. Nie są skutkiem błędu lekarza - występują mimo zastosowania leczenia miejscowego. Należy traktować je jak osobne schorzenie, wymagające fachowego podejścia osób specjalizujących się w tej dziedzinie. 

W naszym Centrum można liczyć na pełne wsparcie empatycznych specjalistów poradni leczenia ran przewlekłych, poradni chirurgii ogólnej czy poradni stopy cukrzycowej. Na co dzień pacjentów CM Severux cierpiących z powodu ran przewlekłych wspierać będzie pielęgniarka chirurgiczna, mgr Kamila Osmoła. Jakie metody z powodzeniem stosuje?

  • Oczyszczanie i pielęgnacja ran

To podstawowy i najważniejszy punkt, w którym swój duży udział ma nie tylko lekarz i pielęgniarka, ale też sam pacjent. Na początku specjalista usuwa martwą tkankę i oczyszcza ranę z zanieczyszczeń. Podaje środki przeciwzapalne i antyseptyczne, a w niektórych wypadkach antybiotyk. Ten punkt obejmuje wiele różnych działań, w tym obserwację procesu gojenia czy utrzymywanie odpowiedniej wilgotności rany. Istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i pielęgniarki, dotyczących odkażania ran czy zmiany opatrunków. 

  • Dobór odpowiedniego opatrunku

Istnieje dużo typów opatrunków, dostosowanych do różnego rodzaju ran. Przy ich doborze bierze się pod uwagę aktualny stan rany - etap jej gojenia oraz wygląd skóry wokół niej, ilość wysięku czy obecność zakażenia. Opatrunek nie tylko ma leczyć ale też poprawić komfort życia pacjenta poprzez wyeliminowanie ewentualnych dolegliwości, w tym pieczenia, swędzenia czy wydzielania nieprzyjemnego zapachu z rany. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza związanych z wymianą opatrunków - nie należy robić tego częściej, niż zostało to ustalone!

  • Larwoterapia

To bardzo precyzyjna metoda oczyszczania ran z martwych i zakażonych tkanek. Wykorzystywane w tym celu larwy są sterylne i całkowicie bezpieczne dla człowieka. Wydzielane przez nie enzymy działają antybakteryjnie, usuwając nawet drobnoustroje odporne na antybiotyki. Dodatkowo, czerwie pobudzają tkankę do gojenia się, np. do produkowania wysięku, a zarazem utrzymywania odpowiedniej wilgotności rany. Stymulują też wzrost nowych komórek. Często korzystnie wpływają na zmniejszenie dolegliwości bólowych.

  • Terapia podciśnieniowa

Stosowana jest, gdy wysięk w ranie jest zbyt duży, w celu uniknięcia infekcji. Terapia polega na utrzymywaniu w ranie podciśnienia oraz odsysaniu płynów do specjalnego zbiornika. Poprawia ukrwienie, stymuluje wzrost nowych komórek i łagodzi dolegliwości bólowe. 

  • Kompresjoterapia

Terapia poprawiająca krążenie i redukująca obrzęki za pośrednictwem bandaży i odzieży uciskowej. Stosowana jest u pacjentów z zaburzeniami limfatycznymi i naczyniowymi, których następstwem są owrzodzenia. Lepszy przepływ krwi i limfy to lepsze odżywienie tkanek, co sprzyja usuwaniu martwych i tworzeniu nowych komórek, a nawet zapobiega nawrotom owrzodzeń. 

To tylko krótki przegląd najbardziej skutecznych metod leczenia ran przewlekłych. W naszym Centrum, w placówce w Świętochłowicach, doborem odpowiedniej terapii oraz przeprowadzeniem procesu leczenia zajmują się chirurg lek. Zuzanna Korbecka oraz pielęgniarka chirurgiczna mgr Kamila Osmoła.


lek. Zuzanna Korbecka

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Ukończyła specjalizacje z chirurgii ogólnej. Zatrudniona na stanowisku asystenta w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach.


mgr Kamila Osmoła 

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (2016). W 2018 roku zdobyła tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. Od 2014 roku zatrudniona w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach.


Publikacje.

Zakres usług

  • konsultacja chirurgiczna
  • konsultacja ran przewlekłych
  • larwoterapia
  • kompresjoterapia

Cennik

konsultacja chirurgiczna lek. Z. Korbecka200 zł
konsultacja ran trudno gojących się lek. Z. Korbecka350 zł
leczenie ran przewlekłych - pierwsza wizyta mgr K. Osmoła150 zł
leczenie ran przewlekłych - kolejna wizyta mgr K. Osmoła100 zł
kompresjoterapia mgr K. Osmoła100 zł
larwoterapia mgr K. Osmołaod 250 zł
leczenie ran przewlekłych - wizyta domowa mgr K. Osmoła250 zł

UMÓW WIZYTĘ

lub dowiedz się więcej

510809408
Rejestracja Online

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.