Strona główna / Usługi / Okulistyka

Okulistyka

Opis

Czy wiesz, że większość przyswajanych przez nas informacji dociera do mózgu za pośrednictwem oczu? Nawet teraz, chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o nowej specjalizacji w naszym Centrum, jaką jest okulistyka, trzeba wytężyć wzrok. Jak o niego dbać? Kiedy warto udać się do okulisty? 

Do wizyty okulistycznej powinny zmotywować następujące objawy:

 • pogorszenie widzenia, np:
  -  zaburzenia ostrości wzroku z bliska i z odległości,
  -  pogorszenie widzenia po zmroku,
  -  podwójne widzenie,
  -  zniekształcony lub zamazany obraz otoczenia,
  -  zawężenie pola widzenia,
 • bóle głowy spowodowane przeciążeniem wzroku,
 • pieczenie oczu,
 • zaczerwienienie i łzawienie oczu,
 • ból oka.

UWAGA! Nawet bezobjawowi pacjenci powinni korzystać z porad okulisty raz na dwa lata. Dotyczy to szczególnie osób spędzających dużo czasu przy komputerze, mocnym sztucznym oświetleniu lub pracujących z drażniącymi substancjami.

Jaki jest przebieg konsultacji okulistycznej?

Po ustaleniu celu wizyty, lekarz ocenia stan oczodołów, powiek a także kontroluje wielkość i ruchomość gałek ocznych. Następnie sprawdza ostrość widzenia za pomocą tablic Snellena, czyli znanych z gabinetów okulistycznych ciągów liter lub obrazków, które trzeba odczytać kolejno każdym z oczu przy zachowaniu odpowiedniej odległości. Specjalista korzysta z wielu sprzętów, takich jak refraktometr mierzący ostrość wzroku, czy tonometr sprawdzający ciśnienie wewnątrzgałkowe oka. Za pomocą lampy szczelinowej można zbadać przedni odcinek oka, czyli rogówkę, tęczówkę, soczewkę i ciało rzęskowe. Przy wadach wzroku, dobór szkieł umożliwia foropter. Nasz nowo otwarty gabinet okulistyczny w placówce Świętochłowicach został wyposażony we wszystkie te sprzęty!

Jak przygotować się do wizyty?

Osoby z wadą wzroku powinny zabrać swoje okulary/soczewki kontaktowe. Jeśli pacjent na co dzień używa kropli, również może je zabrać na wizytę. W dniu badania dobrze jest ich jednak nie stosować, a także nie pić alkoholu, kofeiny, a soczewki kontaktowe, jeśli pacjent je nosi, trzeba zdjąć na parę godzin przed umówionym spotkaniem. Czas trwania wizyty u okulisty zależny jest od wielu czynników. Dobrze mieć zapas czasu, na wypadek konieczności wykonania dodatkowych badań czy podania kropli na rozszerzenie źrenic.

Wizyta u okulisty pomaga zdiagnozować nie tylko wady wzroku, ale też choroby takie jak: schorzenia nerwu wzrokowego (w tym jaskra), nowotwory w obrębie gałki ocznej, niektóre choroby naczyniowe (np. zakrzepy i zatory tętnicy i żyły środkowej siatkówki). Zapraszamy na konsultacje!

Jakiego używamy sprzętu?

W naszym gabinecie używamy nowego sprzętu okulistycznego renomowanej niemieckiej firmy Rodenstock. Jest to lampa szczelinowa najwyższej serii BLACK model RSL 4500, tonometr bezdotykowy NCT 2000, autorefraktometr model CX 2000 oraz unit okulistyczny Combi - 100.


Konsultacje okulistyczne i optometrystyczne dostępne są w placówce w Świętochłowicach. Na wizyty zapraszają:

lek. Karolina Lasoń

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła specjalizację z okulistyki w oddziale Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Zdobywała doświadczenie zawodowe w wielu Oddziałach Okulistycznych ( Bytom, Rybnik, Chorzów, Słupsk). Umiejętności z zakresu okulistyki dziecięcej zdobywa  na Oddziale Okulistycznym dla dzieci w Zespole Szpitali miejskich w Chorzowie. Obok okulistyki interesuje się zdrowym trybem życia oraz holistycznym podejściem do pacjenta. Przyjmuje pacjentów dorosłych oraz dzieci od 7 r.ż.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie Świętochłowicach.


lek. Agnieszka Mrozek

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Młodsza Asystentka w Oddziale Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach. Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Systematycznie aktualizuję wiedzę, uczestnicząc w kursach i konferencjach.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach.


lek. Joanna Ruman

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczenie zdobywała podczas stażu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Obecnie jest w trakcie specjalizacji w Oddziale Okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Odbyła wiele szkoleń i uczestniczyła w licznych konferencjach, podnosząc swoje kwalifikacje. Ukończyła kurs z naszywania błony owodniowej oraz szkolenie z zakresu doboru soczewek kontaktowych.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach.


mgr Karol Rudnik

Jest specjalistą optometrystą. Doświadczenie zawodowe w profesjonalnym doborze korekcji okularowej zdobywał w salonach optycznych, poradniach Grupy LUX MED a także klinice okulistycznej Tesin Medic Clinic.

Ciągle pogłębia swoją wiedzę z zakresu optometrii, optometrii klinicznej, ortoptyki oraz terapii widzenia poprzez udział w kursach, szkoleniach i konferencjach naukowych.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach.

 

Zakres usług

 • konsultacja okulistyczna
 • konsultacja okulistyczna dla dzieci od 7 r.ż
 • usunięcie ciała obcego z oka
 • konsultacja optometrystyczna dla osób 18 r.ż. (35 minut) mgr Karol Rudnik

Cennik

konsultacja okulistyczna lek. A. Mrozek, lek. K. Lasoń, lek. J. Ruman200 zł
konsultacja okulistyczna dla dzieci od 7 r.ż lek K. Lasoń250 zł
usunięcie ciała obcego z oka lek. A. Mrozek, lek. J. Ruman200 zł
konsultacja optometrystyczna dla osób od 18 roku życia (35 minut) mgr Karol Rudnik200 zł

UMÓW WIZYTĘ

lub dowiedz się więcej

510809408
Rejestracja Online