Strona główna / Usługi / Medycyna pracy

Medycyna pracy

Opis

Lekarz medycyny pracy to często niedoceniany, a przecież tak ważny specjalista! Jego misją jest ochrona zdrowia pacjenta i zapobieganie szkodzącym mu czynnikom obecnym w naszym życiu codziennym. Może również podpowiedzieć, jakie warunki pracy będą bezpieczne i sprzyjające dla dobrego samopoczucia. Choć wizyta u lekarza medycyny pracy może czasami wydawać się zbędną formalnością, trzeba pamiętać, że zadaniem medycyny pracy jest przede wszystkim ochrona naszego zdrowia. 

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?
Podstawą działania lekarza medycyny pracy jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem na temat jego stanu zdrowia oraz ewentualnych czynników ryzyka na obejmowanym stanowisku. Lekarz może spytać o choroby występujące u pacjenta oraz w jego rodzinie, a także o przyjmowane leki, przebyte zabiegi, wzrost oraz wagę. Podczas wizyty wykonuje się podstawowe badania fizykalne, takie jak pomiar ciśnienia krwi oraz osłuchanie klatki piersiowej. Specjalista może zbadać również wzrok pacjenta oraz wydać skierowania do innych specjalistów, jeśli konieczne będzie poszerzenie diagnostyki.

Co zabrać ze sobą na wizytę?

  • skierowanie od pracodawcy,
  • dokumentację medyczną w przypadku występowania chorób przewlekłych, wypisy ze szpitali,
  • dokument tożsamości,
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (jeżeli dotyczy),
  • wyroby medyczne, z których pacjent korzysta na codzień, takie jak aparat słuchowy, okulary korekcyjne czy szkła kontaktowe (jeżeli dotyczy).

Pracodawca może skierować pracownika na trzy rodzaje badań: wstępne, okresowe i kontrolne. Czym się różnią?

Badania wstępne - wykonywane przed podjęciem pracy w nowym miejscu, kwalifikują do wykonywania czynności przypisanych do obejmowanego stanowiska. Mogą być ważne 2, 3 lub 5 lat. Badanie nie jest konieczne, jeśli w ostatnim czasie pacjent pełnił obowiązki na takim samym stanowisku w obecnej lub innej firmie a przerwa między zatrudnieniami nie przekroczyła 30 dni. 

Badania okresowe - zlecane są po upływie terminu ważności badań wstępnych. Oceniają, czy aktualny stan zdrowia pacjenta nie stwarza przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

Badania kontrolne - obejmują pacjentów, którzy przebywali na L-4 dłużej niż 30 dni. Należy je wykonać pierwszego dnia po upływie zwolnienia lekarskiego. 

Wyróżniamy również badania do celów sanitarno-epidemiologicznych - to badania, które wykonuje się po to, by wykluczyć schorzenia stanowiące przeciwwskazania do pracy w kontakcie z żywnością. Badania te zazwyczaj muszą wykonać osoby, które ubiegają się o stanowiska w restauracjach, sklepach spożywczych czy hotelach.

Wizyta u lekarza medycyny pracy jest konieczna przed rozpoczęciem zatrudnienia na nowym stanowisku, niezależnie od tego, czy wiąże się ono z czynnikami szkodliwymi. Lekarz medycyny pracy może skonsultować również studentów i uczniów oraz wydać im orzeczenie zezwalające na kształcenie w kierunku konkretnego zawodu oraz wykonywanie go. Ważną grupą pacjentów są kierowcy zawodowi, osoby ubiegające się o prawo jazdy czy pracownicy od których wymaga się sprawności psychoruchowej, np. podczas pracy na wysokości. Na choroby zawodowe szczególnie narażone są osoby pracujące z substancjami chemicznymi, w dużym zapyleniu czy narażone na hałas. To ważne więc, by skonsultować się u sprawdzonego specjalisty. 


W naszym Centrum konsultacje z zakresu medycyny pracy przeprowadza:

lek. Patrycja Robok

Absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej im. Ludwika Waryńskiego w Katowicach. Uzyskała specjalizację I stopnia w zakresie medycyny pracy oraz II stopnia w zakresie medycyny rodzinnej. Posiada uprawnienia do przeprowadzania badań w zakresie medycyny pracy oraz wystawiania zaświadczenia dla kierowców.

Przyjmuje pacjentów w gabinecie w Świętochłowicach.


Pracę gabinetu medycyny pracy wspiera:

lic. Monika Łukasiuk - pielęgniarka

Absolwentka kierunku pielęgniarstwo na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zatrudniona obecnie w Oddziale Neurologii Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

lic. Aleksandra Karolak - asysta medyczna

Absolwentka kierunku geologia na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie zajmuje się rejestracją pacjentów i sprawami administracyjnymi. Na swoim stanowisku bardzo ceni dobrą organizację i sumienność. Dba o to, by złożoność medycyny pracy była przejrzysta dla każdego, kto chce skorzystać z naszych usług.

Zakres usług

  • Konsultacja medycyny pracy
  • Badania sanepidowskie
  • Badanie kierowców

Cennik

Konsultacja medycyny pracy (20 min)200 zł
Badania sanepidowskie (10 min)100 zł
Badanie kierowców (30 min)200 zł

UMÓW WIZYTĘ

lub dowiedz się więcej

510809408
Rejestracja Online

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.