Logopedia

Opis
Płynna, wyraźna i zrozumiała mowa to swego rodzaju wizytówka. Udowodniono, że znacząco wpływa na pewność siebie, a tym samym na osiągnięcie przez dziecko sukcesu najpierw w szkole, a następnie w życiu dorosłym. Proces opanowania tej niełatwej sztuki trwa latami. Niektóre zaburzenia mowy są całkiem normalne w danym okresie rozwoju dziecka, jednak, jeżeli utrzymują się zbyt długo bez poprawy, warto skonsultować to z doświadczonym logopedą.
Zadaniem logopedy jest diagnoza mowy u dziecka, a następnie przeprowadzenie terapii opartej o zróżnicowane metody pracy, dobrane indywidualnie do potrzeb i możliwości danego dziecka. W przypadku dzieci młodszych są to głównie metody zabawowe, z wykorzystaniem obrazu, dźwięku oraz ruchu, a u dzieci starszych z zastosowaniem metod słownych i słowno – obrazkowych. Praca logopedy przebiega w kilku etapach:
1. Diagnoza wady wymowy (zbadanie wymowy dziecka w czasie powtarzania wyrazów
za logopedą, czytania głośnego i mowy spontanicznej – opowieści dzieci o wakacjach, ulubionym zwierzątku, przygodzie, itp.).
2. Terapia logopedyczna:
- usprawnianie narządów artykulacyjnych (warg, języka, podniebienia, żuchwy),
- ćwiczenia oddechowe,
- wywoływanie poprawnej głoski w izolacji,
- wymowa sylab, wyrazów (ćwiczona głoska w nagłosie, śródgłosie, wygłosie) oraz zdań,
- swobodne wypowiedzi dziecka, głośne czytanie tekstów, nauka wierszyków, rymowanek, opisywanie obrazków, zagadki.
3. Badanie i ćwiczenie słuchu fonematycznego.
4. Terapia dzieci z niedosłuchem centralnym.
5. Masaże warg i języka.
6. Ćwiczenia relaksacyjne i zabawy.
7. Cotygodniowa kontrola wymowy dziecka.
Sukces w terapii logopedycznej może być zapewniony tylko w wyniku współdziałania logopedy, dziecka oraz jego rodziców lub opiekunów, którzy razem z dzieckiem czynnie uczestniczą w zajęciach. Logopeda informuje rodziców o przyczynach wad wymowy u ich dzieci oraz o ich skutkach, a następnie motywuje ich do systematycznej pracy, ćwiczeń usprawniających i artykulacyjnych, uzmysławiając konieczność ich przeprowadzania i powtarzania w okresie między zajęciami w domu.
Ocena czy praca logopedy jest efektywna i czy przynosi oczekiwane rezultaty, może być dokonana poprzez: słuchanie mowy dziecka w czasie spotkań kontrolnych, obserwację dziecka w sytuacjach codziennych, rozmowy z wychowawcami i nauczycielami uczącymi.
Najpopularniejsze wady wymowy, którymi zajmuje się logopeda:
- seplenienie,
- rotacyzm (reranie),
- kappacyzm,
- gammacyzm,
- lambdacyzm,
- dyslalia wieloraka,
- opóźniony rozwój mowy,
- mowa bezdźwięczna.
W naszym Centrum konsultacje z zakresu logopedii dostępne są w placówce w Chorzowie, a udziela ich:
Jestem absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii na kierunku Edukacja Wczesnoszkolna, studiów podyplomowych Wydziału Filologicznego Podyplomowego Studium Logopedii i Glottodydaktyki z Terapią Pedagogiczną na kierunku Logopedia oraz studiów podyplomowych Wydziału Pedagogiki i Psychologii w zakresie Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Szkolnej Logopedii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Logopedią zajmuję się od 24 lat łącząc to zajęcie z pracą nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. W swojej pracy stawiam na systematyczne ćwiczenia z dzieckiem oraz ścisłą współpracę z rodzicami, uwzględniając indywidualne potrzeby, możliwości i zainteresowania dziecka. Zajmuję się pracą z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym, u których diagnozuję, a następnie prowadzę terapię wad wymowy m. in. seplenienia, rotacyzmu czy opóźnionego rozwoju mowy.
Zakres usług
- konsultacja logopedyczna z diagnozą - pierwsza wizyta
- konsultacja logopedyczna - kolejna wizyta
Cennik
konsultacja logopedyczna z diagnozą - pierwsza wizyta (60 min) | 150 zł |
---|---|
konsultacja logopedyczna - kolejna wizyta (60 min) | 150 zł |