Strona główna / Usługi / Akupunktura

Akupunktura

Opis

Akupunktura jest uznaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) metodą leczenia, rekomendowaną w ponad 100 wskazaniach. Stanowi skuteczną i bezpieczną metodę terapii, pomagając pacjentom ulżyć w cierpieniu i szybciej powrócić do zdrowia.

Poprzez nakłuwanie cienkimi igłami odpowiednich punktów akupunkturowych na ciele mamy możliwość wpływania terapeutycznego na większość układów organizmu. Efektem terapii są odczuwalne zmiany w samopoczuciu fizycznym i psychicznym, do których należą m.in.: złagodzenie dolegliwości bólowych, redukcja napięcia mięśniowego, niwelowanie stresu, hamowanie procesów zapalnych, wpływ na jakość snu.

Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia, a podstawą skutecznej terapii jest wnikliwa diagnoza przyczyny i charakteru dolegliwości. Zazwyczaj pierwsze efekty są widoczne już po kilku zabiegach, zależy to od rodzaju schorzenia oraz czasu jego trwania.

Postęp wiedzy medycznej i nowoczesne technologie pozwalają coraz lepiej poznać i zrozumieć mechanizmy działania akupunktury, stopniowo „odczarowując” mity, które wokół niej narosły. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania akupunktury potwierdzają badania i publikacje naukowe. Działanie akupunktury odbywa się m.in. poprzez wpływ na układ nerwowy, pobudzenie syntezy neurohormonów (endorfiny, serotoniny), wzmocnienie układu odpornościowego.

Akupunktura może być stosowana zarówno jako samodzielna metoda, jak i terapia wspomagająca dla farmakoterapii, psychoterapii, fizykoterapii.


Wspiera leczenie następujących schorzeń:

Choroby ortopedyczne:

  • bóle kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego
  • rwa kulszowa
  • zespół bolesnego barku
  • łokieć tenisisty
  • sztywność karku
  • urazy sportowe
  • inne zespoły bólowe

Choroby neurologiczne:

  • bóle głowy, migrena
  • neuralgia nerwu trójdzielnego
  • neuralgia międzyżebrowa, również popółpaścowa
  • neuropatie obwodowe

Choroby dróg oddechowych:

  • zapalenie zatok
  • katar sienny

Choroby przewodu pokarmowego:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
  • zaparcia i biegunki
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
  • zespół jelita drażliwego

Ginekologia:

  • bolesne miesiączkowanie
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego
  • endometrioza
  • dolegliwości związane z okresem menopauzy

Psychiatria i psychologia:

  • stres
  • depresja
  • przewlekłe zmęczenie, brak energii
  • bezsenność

Dermatologia:

  • świąd
  • neurodermatozy

Inne dolegliwości:

  • otyłość
  • szumy uszne
  • dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego


Pytania i odpowiedzi:

Czy akupunktura sprawdzi się przy migrenie?

Akupunktura wykazuje dużą skuteczność w terapii bólów głowy, w tym migreny. Pozwala zredukować zarówno ilość dni migrenowych, jak również natężenie bólu głowy, w znaczący sposób poprawiając komfort funkcjonowania pacjenta. Akupunktura jest skuteczna również w sytuacjach, gdy dotychczasowe sposoby leczenia migreny nie przynoszą efektów. W części przypadków ból głowy można całkowicie wyleczyć, w innych przypadkach zredukować do takiego poziomu, aby pacjent był w stanie funkcjonować.

Akupunktura łagodzi objawy migreny, ale co najważniejsze wpływa na przyczynę choroby. Diagnoza przyczyny jest kluczowym elementem leczenia. Dlatego pierwsza wizyta, na którą składa się rozmowa z pacjentem, badanie oraz zabieg trwa około 1,5 godziny.

Najczęściej przy bólach głowy, oprócz punktów na głowie, stosuje się tzw. punkty dystalne - na kończynach, na brzuchu - w zależności od przyczyny choroby. Nie ma punktów „na ból głowy”, zawsze leczymy przyczynę.

Część pacjentów rezygnuje z rozpoczęcia terapii za pomocą akupunktury z powodu „strachu przed igłą”, którego źródłem są negatywne doświadczenia z przeszłości, jak iniekcje czy pobieranie krwi. Niesłusznie, zabieg akupunktury różni się od innych zabiegów związanych z wkłuciem igły. Przed rozpoczęciem terapii poświęca się taką ilość czasu na rozmowę edukacyjną z pacjentem, która pozwoli zniwelować ewentualne obawy i zapewnić maksymalny komfort terapii akupunkturą.

Czy terapia akupunkturą zminimalizuje długotrwałe skutki po infekcji COVID-19?

Minął już ponad rok od rozpoczęcia pandemii COVID-19. Wiele osób, które przebyły infekcję koronawirusem, zmaga się z różnorodnymi, długotrwałymi skutkami lub powikłaniami COVID-19, utrzymującymi się nawet przez kilka miesięcy.

Opublikowane wyniki badań wykazują, że po 6 miesiącach od infekcji 76% pacjentów zgłosiło przynajmniej jeden utrzymujący się objaw. Ponad połowa pacjentów miała problemy z długotrwałym zmęczeniem lub osłabieniem mięśni. Częstymi objawami były również problemy z oddychaniem, zaburzenia snu, lęk lub depresja. Wśród innych problemów długotrwale utrzymujących się po przebyciu infekcji koronawirusem wymieniano: wypadanie włosów, zaburzenia węchu i smaku, kołatanie serca, bóle stawów, zmniejszony apetyt, zawroty głowy, biegunkę lub wymioty, ból w klatce piersiowej.

O tym, że w przebiegu COVID-19 cierpi także psychika, mówi się już od dawna, choćby w ujęciu „mgły covidowej”, która obejmuje zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, płynności w wypowiadaniu się. Z badań wynika, że kobiety, które przeszły infekcję koronawirusem miały wyższy poziom stresu oraz wyższy poziom depresji i lęku. Na problemy natury psychicznej, z którymi borykają się osoby, które przeszły COVID-19 wpływa również przedłużająca się sytuacja pandemii i lęki związane z tą sytuacją.

Obok farmakologicznego czy psychologicznego wsparcia, jakie oferuje współczesna medycyna, warto również zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje pacjentom akupunktura. Poprzez nakłuwanie cienkimi igłami odpowiednich punktów akupunkturowych na ciele, mamy możliwość wpływania terapeutycznego na większość układów organizmu. Zabiegi akupunktury przynoszą bardzo dobre efekty w niwelowaniu stresu i napięcia emocjonalnego. Wpływają na poprawę samopoczucia i ogólnego funkcjonowania fizycznego i psychicznego. WHO wśród ponad 100 wskazań rekomenduje stosowanie akupunktury w bezsenności, na którą skarżą się nie tylko pacjenci po przebytej infekcji COVID-19. Zabiegi akupunktury przynoszą ulgę w bólach różnego pochodzenia, w tym bólach stawów, kręgosłupa, kolan, głowy. Skuteczność akupunktury w stanach lękowych, depresji, zaburzeniach emocjonalnych potwierdzają badania naukowe. Akupunktura wykazuje kliniczną skuteczność w powrocie do zdrowia po utracie węchu.

Podstawą skutecznej terapii za pomocą akupunktury jest dogłębna diagnoza skierowana na przyczynę i charakter dolegliwości. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Czas trwania terapii akupunkturą oraz ilość i częstotliwość zabiegów zależą głównie od charakteru i czasu trwania dolegliwości, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz od indywidualnej reakcji na leczenie i stosowania się do zaleceń terapeuty.

Przedłużające się powikłania po infekcji COVID-19 osłabiają jakość życia, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Wpływają na funkcjonowanie społeczne i zawodowe. Zabiegi akupunktury w połączeniu z konwencjonalnymi metodami mogą zwiększyć efektywność leczenia, pomagając pacjentom ulżyć w cierpieniu i szybciej powrócić do zdrowia i aktywności.

Źródło:
Lancet. 2021 16-22 January; 397(10270): 220–232
link 1
link 2
link 3


W naszym Centrum, zarówno w placówce w Chorzowie, jak i Świętochłowicach, zabiegi akupunktury wykonuje lek. Joanna Czopek-Majewska

Akupunkturzystka, absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Ukończyła 1,5-roczne specjalistyczne szkolenie w dziedzinie leczenia akupunkturą, organizowane przez Polskie Towarzystwo Akupunktury. Jako dyplomowany coach specjalizuje się w coachingu medycznym, wspierając pacjenta w trudnym czasie choroby i powrotu do zdrowia.

Przyjmuje pacjentów w gabinetach w Chorzowie i Świętochłowicach.

W placówce w Świętochłowicach zabiegi akupunktury wykonuje lek. Aleksandra Dziuk.


Materiały edukacyjne o akupunkturze w formie video - lek. Joanna Czopek-Majewska.

Odcinek 1

Odcinek 2

Odcinek 3

Odcinek 4


Podcasty.

Zakres usług

  • Akupunktura pierwsza wizyta (konsultacja, badanie, ustalenie wstępnego programu leczenia, zabieg akupunktury)
  • Akupunktura kolejna wizyta (usługa obejmuje kontynuację leczenia nie później niż 6 miesięcy od ostatniej wizyty)
  • Akupunktura kolejna wizyta + coaching medyczny
  • Coaching medyczny
  • Leczenie zespołu uzależnienia od nikotyny

Cennik

Akupunktura pierwsza wizyta (45 min)200 zł
Akupunktura kolejna wizyta (30 min) (usługa obejmuje kontynuację leczenia nie później niż 6 miesięcy od ostatniej wizyty)150 zł
Akupunktura kolejna wizyta + coaching medyczny (60 min)250 zł
Coaching medyczny (45 min)200 zł
Leczenie zespołu uzależnienia od nikotyny (45 min)200 zł
Akupunktura (pierwsza wizyta) dr A. Dziuk200 zł
Akupunktura (kolejna wizyta) dr A. Dziuk150 zł

UMÓW WIZYTĘ

lub dowiedz się więcej

510809408
Rejestracja Online