Strona główna / Usługi / Medycyna paliatywna

Medycyna paliatywna

Opis

Osoby cierpiące na przewlekłe, często nieuleczalne choroby, potrzebują wsparcia i fachowej pomocy w przetrwaniu tego ciężkiego okresu. Diagnoza potrafi być prawdziwym ciosem dla pacjenta oraz jego rodziny. Lekarze medycyny paliatywnej to specjaliści wielodyscyplinarni, przeszkoleni zarówno pod kątem łagodzenia objawów choroby i bólu, jak i udzielania psychicznego wsparcia pacjentowi.

Dlaczego wizyta u lekarza medycyny paliatywnej jest tak ważna? Wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia zwiększa komfort życia pacjenta i dodaje mu sił niezbędnych do walki z chorobą. Lekarz medycyny paliatywnej, dzięki psychologicznemu aspektowi swojej pracy, może obudzić w chorym nadzieję i wolę walki ze schorzeniem. Pacjenci korzystający z opieki paliatywnej często są bardziej aktywni.

Uśmierzanie bólu chorego jest bardzo ważne również dlatego, że może on doprowadzić do rozwinięcia się dodatkowych symptomów chorobowych, takich jak duszności, ataki paniki czy nudności (gdy ból przekroczy 5 etap w skali VAS). Opieka paliatywna pomaga też zapobiec negatywnym skutkom ubocznym leczenia. U pacjentów onkologicznych często występują tzw. stany naglące, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta. Może to być zespół wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego (silne bóle głowy), utrudniające poruszanie osłabienie mięśni kończyn czy hiperkalcemia objawiająca się zwiększonym pragnieniem i zbyt częstym oddawaniem moczu.

Nazewnictwo tego działu medycyny wywodzi się od słowa „paliatus” oznaczającego „okryty płaszczem”, co trafnie nawiązuje do metod skutecznego „ukrywania”, czyli łagodzenia nieprzyjemnych chorobowych objawów. Wiedza, na której opierają się specjaliści medycyny paliatywnej, obejmuje zagadnienia z zakresu farmakologii, interny, onkologii, anestezjologii i chirurgii.

Konsultacje z zakresu medycyny paliatywnej dostępne są w placówce w Chorzowie. Udziela ich: 

lek. Grzegorz Winiarski

Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach - Wydział Lekarski w Zabrzu. Specjalista kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z medycyny paliatywnej. Pracownik Piekarskiego Centrum Medycznego - Szpital Miejski w Piekarach Śląskich Oddział Wewnętrzny na stanowisku starszy asystent. Poza tym lekarz w Poradni Żywieniowej Nutrimed oraz lekarz Hospicjum Domowego w Tarnowskich Górach i Bytomiu.

Zakres usług

  • konsultacja z zakresu medycyny paliatywnej

Cennik

konsultacja z zakresu medycyny paliatywnej150 zł

UMÓW WIZYTĘ

lub dowiedz się więcej

510809408
Rejestracja Online