Strona główna / Usługi / Medycyna nuklearna

Medycyna nuklearna

Opis

Medycyna Nuklearna jest osobną specjalizacją lekarską zajmującą się diagnostyką i leczeniem pacjentów przy pomocy radioizotopów promieniotwórczych. Zakres badań diagnostycznych jest bardzo szeroki. W grupie badań scyntygraficznych należy wymienić badania tarczycy, przytarczyc, nerek, kości oraz wszystkich innych narządów z zaznaczeniem, że należą one do rzadziej wykonywanych tą metodą, niż wcześniej wymienione. W przypadku badań nowoczesną technologią PET, czyli pozytonową tomografią emisyjną w zastosowaniach onkologicznych badamy przeważnie całe ciało pacjenta.

Badania medycyny nuklearnej są ukierunkowane na wykazanie stanu funkcjonowania, metabolizmu narządu przez co w wielu przypadkach mogą wcześniej uwidocznić patologiczny proces chorobowy względem obrazowania radiologicznego.

Poza diagnostyką lekarze medycyny nuklearnej prowadzą leczenie m.in. schorzeń tarczycy możliwych do leczenia przy pomocy radiojodu, bolesnych przerzutów nowotworowych do układu kostnego jak i terapie przerostu błony maziowej w stawach.

Bardzo skuteczną i małoinwazyjną metodą leczenie przerostu błony maziowej jest radiosynowiorteza. Błona maziowa, jako fizjologiczny element stawu spełnia bardzo ważną rolę produkując maź stawową (nawilżającą staw, umożliwiającą przez to m.in. prawidłowe ruchy). Różnorodne schorzenia, głównie z grupy chorób reumatycznych mogą cechować się przerostem błony maziowej, a w konsekwencji skutkować pojawianiem się wysięków wewnątrzstawowych, które manifestują się bólem i obrzękiem stawu. Dodatkowo już sama istota tych chorób powoduje stan zapalny w zajętym chorobowo stawie. Choremu można zaproponować terapię mającą na celu celowane zniszczenie pogrubiałej błony maziowej. Podaje się dostawowo izotopy takie jak Itr 90, Ren 186 lub Erb 169 - o wyborze decyduje wielkości stawu, do którego nastąpi iniekcja. Aktywność (dawka) i typ izotopu muszą zostać tak dobrane, aby skutecznie zmniejszyć grubość błony maziowej jednocześnie nie uszkadzając chrząstki stawowej. Przez 48 godzin po leczeniu nie należy obciążać stawu poddanego terapii. Ta forma leczenie ma udokumentowane korzystne efekty i u większości pacjentów należy spodziewać się poprawy zarówno w zakresie redukcji dolegliwości bólowych jak i zahamowania wysięków stawowych.

W Centrum Medycznym Severux konsultacje w zakresie medycyny nuklearnej prowadzi dr n. med. Olgierd Chrabański.

Zakres usług

  • konsultacja lekarska z zakresu medycyny nuklearnej

Cennik

konsultacja lekarska z zakresu medycyny nuklearnej200 zł

UMÓW WIZYTĘ

lub dowiedz się więcej

510809408
Rejestracja Online