Medycyna nuklearna

Opis
Medycyna nuklearna zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów przy pomocy radioizotopów promieniotwórczych. Zakres badań diagnostycznych jest bardzo szeroki.
Jedną z metod diagnozy są badania scyntygraficzne, polegające na wprowadzeniu do organizmu pacjenta produktów farmaceutycznych znakowanych radioizotopami. Umożliwiają one ocenę budowy i funkcjonowania narządów. Metodę tę wykorzystuje się w szczególności do badania tarczycy, przytarczyc, nerek i kości.
W przypadku badań nowoczesną technologią PET, czyli pozytonową tomografią emisyjną, mającą zastosowanie u pacjentów onkologicznych, badane jest przeważnie całe ciało. To nieinwazyjna metoda umożliwiająca wykrycie ogniska nowotworu złośliwego na podstawie określenia miejsca zwiększonego metabolizmu glukozy w komórkach.
Badania medycyny nuklearnej są ukierunkowane na wykazanie stanu funkcjonowania i metabolizmu narządu, przez co w wielu przypadkach mogą wcześniej uwidocznić patologiczny proces chorobowy względem obrazowania radiologicznego.
Poza diagnostyką, lekarze medycyny nuklearnej prowadzą leczenie m.in. schorzeń tarczycy możliwych do leczenia przy pomocy radiojodu, bolesnych przerzutów nowotworowych do układu kostnego jak i terapie przerostu błony maziowej w stawach.
Bardzo skuteczną i małoinwazyjną metodą leczenia przerostu błony maziowej jest radiosynowiorteza. Błona maziowa, jako fizjologiczny element stawu, spełnia bardzo ważną rolę produkując maź stawową (nawilżającą staw, umożliwiającą przez to m.in. prawidłowe ruchy). Różnorodne schorzenia, głównie z grupy chorób reumatycznych, mogą cechować się przerostem błony maziowej, a w konsekwencji skutkować pojawianiem się wysięków wewnątrzstawowych, które manifestują się bólem i obrzękiem stawu. Dodatkowo już sama istota tych chorób powoduje stan zapalny w zajętym chorobowo stawie. Choremu można zaproponować terapię mającą na celu zniszczenie pogrubiałej błony maziowej. Podaje się dostawowo izotopy takie jak Itr 90, Ren 186 lub Erb 169 - o wyborze decyduje wielkość stawu, do którego nastąpi iniekcja. Aktywność (dawka) i typ izotopu muszą zostać tak dobrane, aby skutecznie zmniejszyć grubość błony maziowej jednocześnie nie uszkadzając chrząstki stawowej. Przez 48 godzin po leczeniu nie należy obciążać stawu poddanego terapii. Ta forma leczenia ma udokumentowane korzystne efekty i u większości pacjentów należy spodziewać się poprawy zarówno w zakresie redukcji dolegliwości bólowych jak i zahamowania wysięków stawowych.
W naszym Centrum w ramach specjalizacji z medycyny nuklearnej przyjmuje dr n. med. Olgierd Chrabański.
dr n. med. Olgierd Chrabański - Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W 2019 r. złożył egzamin specjalizacyjny z wyróżnieniem z zakresu medycyny nuklearnej. Zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Radiologii i Medycyny Nuklearnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz w Zakładzie Diagnostyki PET Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.
Zakres usług
- konsultacja lekarska z zakresu medycyny nuklearnej
Cennik
konsultacja lekarska z zakresu medycyny nuklearnej | 200 zł |
---|